Dekompletowali luksusowe samochody, by zaniżać ich wartość i płacić niższy podatek akcyzowy

in magnapolonia •  last month 


Policjanci CBŚP przy wsparciu KAS i prokuratury ustalili, że członkowie rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej fałszowali dokumentację sprowadzanych z zagranicy pojazdów. Unikali w ten sposób opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego. Podczas akcji zatrzymano 6 osób i zabezpieczono luksusowe samochody warte ok. 2 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani czerpali korzyści z uchylania się od opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego w związku ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy.

W ostatnich dniach policjanci CBŚP we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymano 6 osób. Niemal jednocześnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeszukało m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania były prowadzone na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W trakcie akcji zabezpieczono 6 pojazdów, tj.: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E o łącznej wartości około 2 mln zł. Ponadto funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli BMW 5.

Z ustaleń policjantów wynika, że sprowadzane do Polski samochody były dekompletowane w warsztacie, poprzez np. usunięcie foteli, lamp, nadkoli czy zderzaków. Następnie niekompletne już pojazdy były poddawane oględzinom przy pomocy rzeczoznawcy – również podejrzanego o udział w grupie. W ten sposób zaniżano ich wartość wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. Dzięki temu uiszczano podatek akcyzowy w kwocie znacząco niższej od należnej dla danego pojazdu. Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł.

Obecnie śledczy weryfikują sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. „pojazdy specjalistyczne”, za które nie opłacano podatku akcyzowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana.

Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami szczegółowo ustalają pełny zakres działalności grupy. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Luksusowe samochody dekompletowano zaniżając ich wartość i opłacając niższy podatek akcyzowy. Policjanci CBŚP przy wsparciu KAS i prokuratury rozbili grupę przestępczą zajmującą się fałszowaniem dokumentacji sprowadzanych z zagranicy pojazdów. https://t.co/7yEoXxISaR pic.twitter.com/ukRJonWL6A

— Polska Policja 🇵🇱💯 (@PolskaPolicja) August 20, 2019


Posted from my blog with SteemPress : https://www.magnapolonia.org/dekompletowali-luksusowe-samochody-by-zanizac-ich-wartosc-i-placic-nizszy-podatek-akcyzowy/
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Warning! This user is on our black list, likely as a known plagiarist, spammer or ID thief. Please be cautious with this post!
If you believe this is an error, please chat with us in the #appeals channel in our discord.