Venta Rapid: Avrupa'nın En Geniş Şelaleleri

in #kusadasi3 years ago

Sadece 2 metre yüksekliğinde, Letonya'daki Venta Rapid veya Ventas Rumba, dünyanın en küçük şelalelerinden biridir. Ancak, düşük yüksekliği etkileyici genişliği ile telafi edilir. İlkbahar seli sırasında yaşanan en geniş meydanında, Ventas Rumba 270 metre kadar genişliğinde olup, Avrupa'daki en geniş şelale haline gelmektedir. Yaz ayları, az su olduğunda düşmeler yaklaşık 250 metre genişliğindedir.

Venta Rapid, Devoniy doloston tabakası üzerinden akıyor. Aşağıda, daha kırılgan yavaşça aşınan daha sert tabakanın altına kesilip aşınmalar meydana getirmekte ve bu da zaman zaman düşmektedir. Sonuç olarak, şelale yavaşça geri çekiliyor ve orta kısımdaki akım daha güçlü olduğu için, orta kısım şelale kenarlarından daha ileriye doğru çekilmiş durumda.

Ortaçağda, Venta Rapid iç deniz hattı için engel teşkil ediyordu. Böylece 17. yüzyılın ortalarında düşme çevrelerinde bir bypay kuruldu, ancak gemiler büyüdükçe işler terk edildi ve iç suyolu olarak Venta uygulanamaz hale geldi.

İlkbahar ve sonbahar su seviyesi yükseldiğinde ve duvarlar alçalırken, nehirde çoğalan balıklar, akıntıyı atlatarak şelalede yaşamaya çalışırlar. Yerel balıkçılar, şelalenin uzunluğu boyunca sepet koyarak bu fırsatı kullanarak balık yakalarlar.

Şelalenin altında tarihi tuğla köprü ve pitoresk Kuldiga kenti bulunur.