Bennin in korkusuz kadın savaşçıları efsanesi

in kryptonia •  7 months ago

Bu şiddetli kadın-üstü ordu, Avrupalı ​​kolonistlerin Yunan mitolojisinin acımasız savaşçılarından sonra Amazonları çağırdıklarından öylesine acımasızdı.

Aktörler Chadwick Boseman ve Michael B Jordan , 2018 Marvel filmi Black Panther'deki rollerinden övgüyle söz etti. Ama benim için gerçek yıldızlar, Wakanda'nın kurgusal krallığının özel güç birimi olan Dora Milaje idi. Korkunç ama ilkeli olan bu kadın korumaları, filmin ahlaki pusulasını sağladı.

Bu güçlü kadınların ilham kaynağının gerçek olduğunu ve bu kadınların soyundan gelenlerin hala geleneklerini canlı tuttuklarını görmek beni çok heyecanlandırdı.

Rubinelle, sözlerini dikkatli bir şekilde seçerek “O bizim kralımız. O bizim ilahimiz. Onun için öleceğiz” dedi. 24 yaşındaki sekreter, Dahomey Krallığı'nın eski başkenti Abomey'deki bir evin ön odalarından birinde bir yatak üzerinde oturan ve şimdi güney Benin'de gelişen bir şehir olan büyükannesi hakkında konuşuyordu. Yaşlı kadının başı bir taçla süslenmişti.

Dahomian kraliyetine mensup bir izleyici verilmişti: Kraliçe Hangbe'nin soyundan gelen, yerel efsaneye göre elit bir grup savaşçı olan Amazonların kurucusu. Yaşayan düzenlemesi olarak yaşlı kadın, adını ve yetkisini devralmıştır. Katta bir dokuma hasır üzerinde oturan dört Amazonlar ona katılıyordu. Oda nispeten büyüktü: Ziyaretçiler için bir masa ve sandalyeler vardı ve köşede, derme çatma bir içki dolabının yanındaki eski moda bir televizyona oturdu.

Kraliçeden önce kendimi secde etmem gerektiğini ve törensel bir su almam gerektiğini belirttikten sonra Rubinelle ve büyükannesi bana atalarının hikayesini anlattılar.

Dahomey Amazonlar Dahomey Krallığı, 1625 Onun kalıntıları Nijerya ve Togo arasındaki sahil şeridi işgal günümüz Benin, yalan 1894 için varolan bir Batı Afrika imparatorluğunun ordusunda cephe askerlerdi. Komşu kabileleri fethetmek ya da Avrupa kuvvetlerine direnmek olsun, Amazonlar korkusuzluklarıyla biliniyorlardı. 1892'de Fransızlara karşı yapılan son savaşlardan birinde, krallık bir Fransız kolonisi haline gelmeden önce, 434 Amazon'un sadece 17'sinin hayatta kaldığı söylenir.

Göre efsane , Hangbe onun ikiz kardeşi Akaba ani ölümünden sonra erken 18. yüzyılda tahta üstlendi. Kısa bir kuraldan sonra, aç olan küçük kardeşi Ağa tarafından zorla görevden alındı. Şu anki Kraliçe Hangbe, atalarının saltanatının tüm izlerinin, sadece erkeklerin tahtını tutması gerektiğine inanan Ağa tarafından silindiğini söyledi. Abomey'deki Kraliyet Saraylarının duvarlarının içinde yer alan tozlu bir müzede, hükümdarların özenli bronz mezhepleri saltanat sırasına göre sergileniyor. Hangbe'ye ait olanın bir işareti yok ve bazı tarihçiler onun var olup olmadığını sorguluyorlar.

Yine de mirası, güçlü kadın askerleriyle yaşadı. Sözlü ve yazılı hesaplar, sadece kadın ordusunun kökenleri arasında farklılık gösterir. Bazı kaynaklar Amazonları insan avına mezun olan fil avcıları olarak tanımlar. Daha yaygın kabul gören teori, Hangbe'ye ve sonra gelen krallara kraliyet muhafızları olarak hizmet vermeleriydi

1818'den 1858'e kadar Dahomey'i yöneten Kral Ghezo, Amazonları orduya resmen entegre etti. Bu kısmen, Avrupa köle ticareti nedeniyle işgücünün giderek azalması nedeniyle pratik bir karardı.

Amazonların Dahomey'un resmi askerleri olarak tanınması, o zamandan beri Vodun'a, şimdi Benin'in resmi dinlerinden biri olan ve vudu temeline dayanan krallığın dini aracılığıyla topluma gömülü olan bir ikiliği güçlendirdi. Evreni yaratmak için bir araya gelen erkek ve dişi bir tanrı olan Mawu-Lisa'ya anlatılan bütünleşik bir efsane. Siyasi, dini ve askeri bütün kurumlarda, erkeklerin dişi eşdeğeri olacaktır. Ancak kral, yüce hüküm sürdü.

Birçok Avrupalı ​​köle tüccarının, misyonerlerin ve sömürgecilerin karşılaştıkları şeyleri korkusuz kadınlarla paylaşmasına rağmen Amazonların tarihi hesapları gayet güvenilir değildir. 1861'de, İtalyan rahip Francesco Borghero, binlerce kadının 120 m yüksekliğindeki dikenli akasya çalılarını bir kapris olmadan yalınayak yaptığı bir ordu egzersizini anlattı. 1889'da Fransız sömürge yöneticisi Jean Bayol, eğitiminin bir parçası olarak genç bir Amazon yaklaşımına şahitlik ettiğini açıkladı. "[O] çılgınca yürüdü, kılıcını her iki eliyle üç kez salladı, sonra kafayı gövdeye bağlayan son eti sakin bir şekilde kesti ... Daha sonra silahını kana sıkıştırdı ve yuttu."

  1. yüzyılda krallığı ziyaret eden Avrupalılar, Yunan mitolojisinin acımasız savaşçılarından sonra Dahomey'in kadın savaşçıları Amazon'larını çağırdılar. Bugün, tarihçiler onlara yerel Fon dilinde “annelerimiz” olarak tercüme edilebilecek mino olarak değinirler . Ancak Benin'de doğmuş olan ve şimdi Princeton Üniversitesi'nde siyaset profesörü ve Benin Cotonou'daki Afrika Ekonomi Okulu'nun kurucusu olan Leonard Wantchekon, çağdaş terimin savaşçıların Dahomey toplumunda oynadığı rolü tam olarak yansıtmadığını iddia ediyor. "Mino cadı demek" dedi.

Bugün, Kraliçe Hangbe'nin ve Amazon'larının rolü, evinin yakınındaki tapınakta gerçekleşen dini ritüellere başkanlık eden temelde törenseldir. Kraliçe Hangbe'nin fotoğraflarını çekmem istendiğinde, başka bir Amazon olan Pierrette karanlık odadaki metresi üzerinde bir tören şemsiyesi açmak için ayağa fırladı. Kumaşın yazımı ' Reine Hangbe ' (Queen Hangbe), Dahomey geleneğinin aplike tekniği kullanılarak kumaşa dikilmişti. Bir terzi yapımcısı olan Pierrette, kraliçesi için her yıl yeni bir şemsiye tasarlıyor. Sembolizmle dolu bu özenle dekore edilmiş şemsiyeler bir zamanlar Dahomey mahkemesinde statü gösterdi.

Kraliçe Hangbe'nin şemsiyesi nispeten basitti, ancak 18. ve 19. yüzyıllarda, genellikle mağlup edilen düşmanların kemikleriyle süslenmişlerdi. Parasols ayrıca, Amazonlar'ın savaşta kullandığı yuvarlak kafalı kulüplerin yanı sıra kuş ve hayvan resimleri de içeriyordu.

Bu ölümcül silahlar aynı zamanda bodrum saray binalarının çamur duvarlarındaki oyuklarda da yer alıyor. Her bir kral, selefinin yanında yeni bir saray inşa ederek, ilkini bir türbe olarak bırakacaktı. Dahomey İmparatorluğunun son kralı olan Behanzin, Fransızların gelmeden önce sarayları yakmış olsa da, Abomey'de hala duran bir bölüm , girişte sıkıca asılı olan paslı bir Unesco işareti. Bas kabartmalar, Amazonların düşmanları öldürmek için kulüpleri, tüfekleri ve palaları nasıl kullandıklarını gösteriyor. Tozlu bir kabinde, bir atın kuyruğu insan kafatasından yayılır - bir Amazon tarafından, kardeşi tarafından bir sinek sineği olarak kullanmak için getirilen bir kupa.

Amazonlar ile her zaman bir hayranlık olmuştur, ancak doğası değişiyor gibi görünüyor. Kara Panter filmi kesinlikle sorumludur, fakat Batı Afrika'daki kadınların tarihi üzerine yeni bir ders veren Abomey-Calavi Üniversitesi'ndeki Dr. Arthur Vido başka bir teoriye sahiptir. "Kadınların durumu Afrika'da değiştiği için, insanlar geçmişte rolleri hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorlar."

Amazonlar'ın ilgi alanlarına olan ilgilerinin büyük kısmı, Wantchekon savaş savaşlarının yüceltilmesini reddediyor olsa da. “Bu sadece askerler yaptı” dedi. Bunun yerine, Wantchekon Amazonların gaziler olarak elde ettiği şeylerle daha çok ilgileniyor.

Wantchekon'un büyüdüğü köy, Abomey'in batısında, Amazonların eğitim kampının yeriydi. Uzun yıllar boyunca teyzesi, ordudan emekli olduktan sonra köye taşınan yaşlı bir Amazon'a baktı. Köylüler eski askeri "güçlü, bağımsız ve güçlü" olarak hatırlıyorlar. Köy hiyerarşilerine meydan okuyordu ve "bunu yerel bir şef olarak bir Amazon olduğu için herhangi bir tepki göstermeden yapabilirdi". Örneğin, Wantchekon, annesinin de dahil olduğu diğer kadınlara iddialı ve bağımsız olma konusunda ilham verdiğini düşünüyor.

Bu sebeple Wantchekon, Amazonların bugün hala geçerli olduğuna inanıyor. “Toplum için kritik olan bir mesleğin erkeklerin egemen olduğu yerlerde, neden bir erkek elit kadını erkeklerle yan yana çalışmaya zorlamıyoruz? Erkeklere eşit olmak için. "Wantchekon için, Amazonları olağanüstü kılan güçleri ya da askeri yetenekleri değil, rol modelleri olarak kapasiteleridir. Marvel Stüdyoları temyizi görebilir: Dora Milaje'ye adanmış bir spin-off işler.

Kraliçe Hangbe'den ayrıldığım gibi, Rubinelle elimi sarsmaya, üzerimde yükselmeye ve göze sıkıca bakmaya başladı. Sürüş sırasında, yol boyunca Amazonların yeni dikilmiş heykellerini gördüm. Uzun boylu ve geniş omuzlu duruyorlardı ve Rubinelle'ye çok benziyorlardı.

kaynak

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Source
Direct translation of full or partial texts without adding anything original is frowned upon by the community. Repeatedly posting such translations are considered spam.

Spam is discouraged by the community, and may result in action from the cheetah bot.

More information and tips on sharing content.

If you believe this comment is in error, please contact us in #disputes on Discord

Congratulations @sadic ! You received a 10% upvote from @kryptoniabot & @kryptonia for your task of 2451 SUP Today.

Remember to receive votes from @kryptoniabot

Run a task on Kryptonia.*Join free here Kryptonia Account
Use the tags KRYPTONIA or SUPERIORCOIN in your Steemit post.

Delegate to the Kryptonia Upvote by clicking links: 10SP , 50SP , 100SP , 500SP , 1000SP

Due to an increased amount of tasks, we have changed up the voting power to evenly spread out the Upvote amount.

Congratulations @sadic! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @sadic! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!