Tarnowski dworzec i okolica. Część 1.

in PL-TravelFeedlast month

Read this post on TravelFeed.io for the best experience


Ładny dworzec kolejowy to atut miasta. Często jest to pierwsze miejsce, które widzą odwiedzający. I cóż, ten tarnowski należy do I ligi. Zdobył nawet tytuł "Dworca Roku 2019".

Budowę nowego gmachu dworca rozpoczęto w 1906 roku wg projektu E. Baudischa. Oddano go do użytku 4 lata później. Lokalna prasa pisała:

Nareszcie — po kilku latach prawdziwej męki, zarówno personelu kolejowego, jak przejeżdżającej Publiczności, doczekaliśmy się nowego dworca kolejowego, którego otwarcie odbyło się bardzo uroczyście we czwartek d. 24 listopada 1910 roku.

Rok później w hali dworca zawisły obrazy. Dokładny opis dzieł sztuki znów znajdziemy w ówczesnej prasie lokalnej:

Wchodząc do hali od strony peronu widzimy po prawej ręce mały obraz przedstawiający "Bramę Kraszewskiego", następnie wielki środkowy widok z "Olczyskiej Doliny" i mały przedstawiający "Sokolicę". Po stronie lewej umieszczono mały widok "Wielkiego Szczytu Wideł", wielki środkowy "Batyzowiecką Grań" z jeziorem i mniejszy środkowy obraz przedstawiający "Okno na Grani". Resztę obrazów stanowią "Siklawa" tudzież fragmenty nizin "Podhala". Obrazy te wykonał artysta malarz Edmund Cieczkiewicz, adiunkt kolejowy z Nowego Sącza.

Wspomniane obrazy to te dwa po bokach.

Podczas I wojny światowej dworzec został częściowo zniszczony. Podobnie zresztą podczas kolejnej. Podczas... a nawet przed. Otóż, 28 sierpnia 1939 roku o godzinie 23.17 na dworcu kolejowym w Tarnowie wybuchła bomba zegarowa podłożona przez niemieckiego agenta. Zginęło 20 osób przebywających w poczekalni i restauracji, a 35 zostało rannych. Ofiary tego zamachu zostały upamiętnione tablicą umieszczoną na elewacji dworca.

Na peronie odnajdziemy również pomnik poświęcony więźniom I transportu do KL Auschwitz, który wyruszył 14 czerwca 1940 roku. Miejscem odjazdu była jednak rampa położona kilkaset metrów dalej, a nie sam dworzec.

Podróżni zainteresowani historią tarnowskiej kolei i samego dworca mogą o niej poczytać w gablocie, która znajduje się w jednym z bocznych korytarzy. Jest tam między innymi o szynowym Żuku - zdobyczy polskiej techniki, o której zapewne nie miałeś pojęcia.

Jedna z najdłuższych notek w gablocie poświęcona jest "drugim narodzinom" tarnowskiego dworca. Miały one miejsce 13 listopada 2010 roku, po kilkuletnim remoncie.

Z notki dowiemy się m.in., że dwa wielkoformatowe obrazy wiszące w hallu dworca to płótna współczesne, które wykonał bieszczadzki artysta malarz Tomasz Żyto-Żmijewski. Dowiemy się też, że podczas remontu zużyto 130 metrów sześciennych betonu, ponad 20 ton konstrukcji stalowych, 2 kilometry kabli, 177 ton tynku, ponad 3300 litrów farb, 50 ton cementu i niemal 400 kilogramów gwoździ.

Na koniec krótka refleksja. W tym roku mija 10 lat od zakończenia remontu. Tarnowski dworzec wciąż jest "świeży", zupełnie jak w listopadzie 2010 roku. Jest jednak pewna różnica. W przeciwieństwie do dworca przed remontem - nie ma w nim ludzi. Pamiętam gmach z 2007 roku. Życie tętniło. W jednym ze skrzydeł działała restauracja Secesja. Najlepsza w mieście. Obecnie obiad zjeść można w podziemiach dworca, ale już nie tak dobry jak kiedyś. W każdym razie podczas remontu wszystko pozamykano. Stworzono centralnie planowane pawilony i galerię. Tylko ludzi zabrakło. Dziś - w godzinach popołudniowych i wieczornych jest to dworzec duchów. Jak ktoś lubi takie klimaty to polecam. Cisza, spokój, tylko co jakiś czas słychać kroki ochroniarza...


View this post on TravelFeed for the best experience.
Sort:  

Congratulations @hallmann! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed.io front page.

Thanks for using TravelFeed!
@lesiopm (TravelFeed team)

PS: You can now search for your travels on-the-go with our Android App. Download it on Google Play

Dzięki, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeedTwój post został również udostępniony w grupie TravelFeed Polska na Facebooku i przez profil na Twitter zapraszam do śledzenia tych dwóch profili.Jeżeli przeoczyliście post o zmianach zasad publikacji i kuracji postów na tagu #pl-travelfeed polecam się z nim zapoznać. Zmiany wynikają z faktu, że jesteśmy częścią dużego projektu Travelfeed.io i staramy się propagować posty podróżnicze pośród polskiej społeczności.Poniżej znajdziecie ważne posty dzięki, którym łatwiej opanujecie publikowanie na Travelfeed.io

Przewodnik jak zacząć z TravelFeed.io

Przewodnik jak publikować posty na TravelFeed.io

Pamiętaj o zmianie języka na polski, tylko takie posty możemy kurować.

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.02
BTC 11816.18
ETH 432.07
SBD 1.06