İnsan organında tespit edildi, dikkat zararı uzun yıllarda ortaya çıkıyor, hiç belirti göstermiyorsteemCreated with Sketch.

in DLIKE8 months ago

Shared From DLIKE

"Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre incelenen organ örneklerinde mikroplastik parçacıklar tespit edildi. Mikroplastiklerden korunmak için uyarılarda bulunan Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, "Östrojenik bisfenol içeren plastikler, erkeklerde erken ergenliğe girme, meme büyümesi, tiroit bozukluklarına, pankreas bozuklukları ve çeşitli kanser türlerine ve hastalıklara yol açıyor" dedi." (Yeniçağ, 5.09.2020).

Ne yazık ki denizlerde biriken ve miktarı da giderek artan mikroplastik meselesi insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Haberde en yaygın bulaşmanın tuz yoluyla olduğu belirtilmiş ve tuz kullanımının azaltılması önerilmiş. Fakat en faydalı gıdalar arasında yer alan deniz ürünlerinde de maalesef mikroplastiğe rastlanıyor ve bunların tüketimiyle de insanlara geçebiliyor. En fazla rastlanılan deniz canlıları da başta midye olmak üzere özellikle dip balıkları. Shared On DLIKE