Dirty Harry czy Posterunkowy z Rodziny Zastępczej? Jak (i ile) strzela polska policja.

in #guns5 years ago (edited)

Kiedy zaczynałem strzelać sportowo, jednym pierwszych z powiedzonek na które trafiłem było "wstyd to przegrać z policjantem". Skłoniło mnie to to pochylenia się nad tym ile strzela policjant, który patroluje nasze ulice.

Uzbrojenie

Polski policjant od 2001 roku u boku nosi pistolet Walther P99. To bardzo ciekawa broń, mi osobiście wygodnie leży w dłoni, aczkolwiek spust jest typowo "policyjny". Tzw "antystres", straszliwie ciężki język spustowy praktycznie skreślają go przy strzelaniu powyżej 25m, o szybkich dubletach można zapomnieć.

Co jednak jest warte zanotowania, jeśli chodzi o ta konkretną broń, to fakt, że od 2012 roku produkowane w Radomiu Walthery zaczęły stanowić realne zagrożenie dla noszących je funkcjonariuszy. Chodzi tu o wylatujący w kierunku strzelającego bijnik, który powodował uszkodzenie okularów ochronnych, a w jednym przypadku uszkodzenie oka.

Na domiar złego problemy te powstawały podczas tzw dry fire czyli strzelaniu na sucho, które jest jedną z podstawowych form treningu, które można przeprowadzić w domu. Powstałe wtedy mikropęknięcia, przy strzale powodowały katastrofalną w skutkach awarie

Treningi

I tu pojawia się problem. Bo o ile np. w szkole policyjnej w Szczytnie adepci strzelają z AKM-ów, strzelb, pistoletów maszynowych i pistoletów dość często, to po trafieniu do służby nie jest już tak rózowo. Kandydat na funkcjonariusza odbywa szkolenie na którym oddaje od 300 do 500 strzałów. Podczas zwykłego treningu raz na tydzień z kolegami strzelamy po 150 strzałów.
Po zakończeniu szkolenia, policjanci trenują rzadko - zazwyczaj "z urzędu" 2 razy na rok. Jak intensywne są to treningi?

Policjant musi wystrzelić co najmniej 4-16 strzałów rocznie. Tak małej ilości amunicji nie sprzeda wam żadna strzelnica.

Dodatkowo KGP ma problemy infrastrukturalne - większość strzelań odbywa się na strzelnicach Ligi Obrony Kraju i komercyjnych obiektach. Brak profesjonalnych strzelnic nie poprawia sytuacji.

Niektóre kluby strzeleckie oferują naszym stróżom prawa preferencyjne ceny strzelań, żeby ułatwić im doszkalanie się we własnym zakresie, bo na państwo, niestety, nie mogą liczyć.

Za wielką wodą

Zupełnie inne podejście do broni jest w USA, i o ile kultura posiadania broni jest tam diametralnie różna od naszej, to kandydaci na policjanta w USA oddają od 200 do 400 strzałów tygodniowo, zwykły policjant strzela 3600 sztuk amunicji rocznie. Dodatkowo raz w roku muszą zdać egzamin praktyczny z 70% progiem minimalnym.

Efekty?

W Polsce dobrze strzelających policjantów jest jak na lekarstwo. Z pewnością zaliczają się do nich antyterroryści, którzy strzelają po kilka tysięcy sztuk amunicji rocznie w sytuacjach bojowych. A jak radzi sobie nasz biedny posterunkowy? Tu nagranie z Gorzowa:

Moją uwagę przykuła jedna klatka:

Czerwone kółko - odprysk po kuli
Niebieski kwadrat - podejrzany
Wnioski wysnujcie sami.

Podsumowanie

Nie chcę obwiniać tu policjantów. Za ich ciężką pracę i sporą odpowiedzialność dostają takie sobie pieniądze, broń o jakości zagrażającej ich zdrowiu, a żeby reprezentować sensowny poziom strzelecki, musieliby sporą część swojego wynagrodzenia przeznaczać na treningi. Domagałbym się raczej inicjatywy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Czy w naszym interesie jest policjant jako najgorzej strzelająca osoba w społeczeństwie?

Żródła

http://trybun.org.pl/2015/03/31/jak-to-bylo/
http://www.policja.pl/ftp/dzienniki_urzedowe/2007/dziennik_02_2007.pdf
http://www.policja.pl/ftp/dzienniki_urzedowe/2006/dziennik_03_2006.pdf
https://www.learnhowtobecome.org/police-officer/

=========================================================
Chcesz, żebym poruszył jakiś konkretny temat? Daj znać w komentarzu.

Chcesz mnie wesprzeć? Kliknij Upvote, resteem lub follow.

Tip Jars:

BTC: 15w3XLzAPaFpTYAwDDK4SUMPbhfqFSgyjt

XMR:43hixjwMGDV6F3Sj7RqrhN2V6jJP2gRp97wc1y3UUu3vXgwkV8wNG412hvX6xiT1aU5ABqC3yHHB6b8ugd9t1u4z6Hs3aw1

ETH: 0xEa6E72899965509B6c0231F50001dC4B79b00D94

Sort:  

Słyszałem kiedyś na strzelnicy podobne słowa od instruktora - "jeżeli policjant trafia w tarczę z 30 m, to uznają go za dobrego strzelca".

niestety tak jest :<
sa też byli AT, od których sie troche nauczyłem, ale to perełki

Moje miasto takie piękne hehehehh. Jedna wielka tragedia. Policjanci byli dumni po akcji na filmikach, które załączyłeś, ludzie zamiast się chować wyszli ze sklepów zobaczyć co się dzieje, gapie w oknach. Cud, że nikt nie dostał przez przypadek.
Druga sprawa strzelanie jak napastnik pozbył się broni? czemu go nie obezwładniono? Polska policja w większości tego nie potrafi. Mandaty - główne zajęcie.

Druga sprawa strzelanie jak napastnik pozbył się broni?

Z tego co mi wiadomo istniało podejrzenie że ma ukryte inne niebezpieczne narzędzie. Poza tym, kiedy koleś którzy rzuca łomem w ludzi biegnie, to nie wiesz czy ucieka, czy leci zrobić wieksze spustoszenie

Według mnie wyglądało to dosyć chaotycznie i podejrzewam, że co niektóry młodzik ze strzelnicy lepiej by to zrobił. Państwo chyba powinno przemyśleć sprawę, jeżeli chodzi o ilość rocznego strzelania. Przy akcji z filmiku chciałbym pogratulować gapiom, którzy wyglądali przez okna. Cud, że nikt nie dostał przy takiej celności owych funkcjonariuszy :D

Cześć, wraz z @lawliet45, wychodząc na potrzeby odbiorców tagu polish chcemy tworzyć cotygodniowy przegląd tagu o nazwie Kurier-Kuratorski [konto czeka na weryfikację]. Zainteresowały nas Twoje treści i chcemy prosić Cię o zgodę na opisywanie oraz linkowanie do Twoich wpisów w naszych wydaniach. Zgoda spowoduje, że przy pisaniu nowego wydania Twoje posty, które opublikujesz od poniedziałku do piątku, będą przeglądane, jako pierwsze.

Celem istnienia czasopisma jest promocja wartościowych treści ukazujących się na tagu polish, podzielonych tematycznie, wyłapywanie niedocenionych postów, informowanie o wydarzeniach odbywających się w ramach polskiej Społeczności Steem oraz pomoc nowym użytkownikom z oswojeniem się z platformą. Wszystko w ramach przystępnego artykułu pozwalającego poznać życie tagu w ostatnim tygodniu.

Z przyjemnością, jeszcze mogę wam pomóc

Ja z wiatrówki nie strzelę do tarczy z 5 metrów, ale policjanci powinni sprawnie posługiwać się dobrą bronią

nie muszą mieć wybitnej, wystarczy niezawodna.

No niestety smutna prawda. Jednym z rozwiązań dla funkcjonariuszy jest zapisanie się do klubu sportowego/stowarzyszenia kolekcjonerskiego i ćwiczenie we własnym zakresie.

tylko, że to kosztuje :<

Tak jak piszesz brak tu dobrych rozwiazan bezpośrednio w Policji. Znam kilku policjantów, którzy jednak inwestują w siebie i szkołą się we własnym zakresie w klubie sportowym.

This post has received a 3.16 % upvote from @boomerang thanks to: @martwykotek

You got a 71.43% upvote from @minnowvotes courtesy of @martwykotek!

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.05
JST 0.022
BTC 16215.42
ETH 1173.43
USDT 1.00
SBD 2.09