Zdarzyło to się... 75 lat temu. Andrew Mynarski kanadyjski bohater o polskich korzeniach

in engrave •  4 months ago  (edited)

Od tygodnia alianckie bombowce wspierając inwazję na plażach Normandii kontynuowały ataki na niemieckie pozycje w północnej Francji, oprócz niszczenia węzłów komunikacyjnych na niemieckich tyłach, które miały odciąć broniących się Niemców od dostaw i posiłków bombardowano również zgrupowania wojsk wroga i jego centra łączności.

Właśnie te dwa ostatnie były celem dla 671 samolotów RAF-u, które wyruszyły na misję w nocy z 12 na 13 czerwca 1944 roku. W większości załogi wykonały swoje zadania, jednak nie obyło się bez ofiar, 23 samoloty zostały zestrzelone przez Niemców, wśród tych strąconych załóg znalazł się bohater mojej dzisiejszej opowieści - pilot officer RCAF Andrew Charles Mynarski, kanadyjski oficer polskiego pochodzenia.

Załoga samolotu Lancaster Mk-X z numerem bocznym KB-726 VR-A, w której skład wchodził pilot officer Mynarski, otrzymała rozkazy bombardowania celów we francuskim Cambrai. W czasie wykonywania misji kanadyjski bombowiec został zaatakowany przez niemiecki myśliwiec Ju-88 od dołu i z tyłu, a w konsekwencji stanął w płomieniach i runął w dół. Pożar wybuchł między środkową a tylną wieżą strzelniczą, a także na skrzydle, ogień szybko się rozprzestrzeniał, więc kapitan rozkazał załodze natychmiastową ewakuację.

asde.jpg

Mynarski był strzelcem w środkowej wieży, opuścił swój posterunek zgodnie z rozkazem kapitana i kierował się do włazu ewakuacyjnego, gdy zobaczył, że w tylnej wieży jest uwięziony pilot officer Pat Brophy. Tylna wieża była unieruchomiona, ponieważ przekładnia hydrauliczna została uszkodzona w wyniku pożaru, a przekładnia ręczna została złamana przez przerażonego strzelca w trakcie próby wydostania się z pułapki. Mynarski bez wahania przebił się prze płomienie, starając się dotrzeć do uwięzionego kolegi w tylnej wieży.

W trakcie przeprawy przez płomienie zapalił się jego spadochron i mundur, niestety jego wszystkie wysiłki, żeby uwolnić kolegę ze śmiertelnej pułapki spełzły na niczym, nie był zdolny odblokować wieżyczki, żeby uwolnić Pata Brophy'ego. Ostatecznie poddał się, gdy w geście rozpaczy Brophy nakazał mu ratowanie samego siebie. Pilot officer Andrew Mynarski niechętnie wrócił przez szalejące płomienie do włazu ewakuacyjnego. Zanim jeszcze wyskoczył z płonącego samolotu jeszcze raz spojrzał w stronę uwięzionego kolegi i w płonącym mundurze zasalutował, a następnie wyskoczył z samolotu.

Skok Mynarskiego został dostrzeżony przez Francuzów obserwacyjnych powietrzną walkę na ziemi, gdyż wyglądał jak spadająca pochodnia jego spadochron i ubranie plunęło. Szybko został odnaleziony na ziemi, ale poparzenia i obrażenia jakich doznał w czasie skoku skutkowały szybką śmiercią.

Pilot officer Pat Brophy pomimo uwięzienia w spadającym samolocie miał dużo więcej szczęścia, gdyż bez większych obrażeń przeżył katastrofę swojego samolotu, tylna wieżyczka została odłączona od samolotu, gdy uderzył on w ziemię, a on sam został wyrzucony na zewnątrz. Następnie zeznał, że gdyby Mynarski nie próbował ratować jego to mógłby bezpiecznie opuścić samolot i niewątpliwie przeżyłby również zestrzelenie jak inni członkowie załogi.

"Zawsze będę wierzył że Bóg ocalił mnie po to, abym mógł opowiedzieć światu co widziałem
i jak dzielnym był człowiek, który oddał własne życie by ratować przyjaciela..." (Pat Brophy - ocalały członek załogi)

Pilot officer RCAF Andrew Mynarski musiał mieć pełną świadomość, że próbując uwolnić tylnego strzelca, naraża się na utratę życia i mimo tego wykazał się niezwykłą odwagą i całkowitym lekceważeniem dla własnego bezpieczeństwa, żeby ratować kolegę. W dowód uznania jego oddania i poświęcenia został na wniosek dowódcy bombowca, Arta de Breyne, Dowództwo Kanadyjskich (RCAF) i Brytyjskich Sił Powietrznych (RAF) zdecydowało o przyznaniu Andrew Mynarskiemu Krzyża Victorii - najwyższym odznaczeniem wojennym Imperium brytyjskiego przyznawanym m.in. żołnierzom Sił Zbrojnych Wspólnoty Brytyjskiej. Odznaczenie zostało wręczone matce, Stanisławie Mynarskiej przez gubernatora prowincji Manitoba wdniu 12 grudnia 1946 roku.


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRIAL" o łącznej mocy ~0.20$. Zasady otrzymywania głosu z triala @sp-group-up znajdują się tutaj, w zakładce PROJEKTY.

@wadera

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD