Yardımı Olabildiğince Büyütelim [Cointurk 30. Projesi] saamet#3406

in cointurk •  6 months ago
  • Ramazan Nedir? Önemi Nedir?

Ramazan ayının islam dünyasında diğer aylara göre oldukça büyük bir yeri vardır.Ve bu sebepten dolayı 11 ayın sultanı olarak adlandırılır.Ramazan ayının islam dininde bu kadar fazla önemli olmasının en büyük 2 sebebi vardır. Bu sebeplerden ilki Kuran-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır.Kuran-ı Kerim in ne olduğunu ne anlama geldiğini önemini vs olduğunu anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum.Sadece kısa bir tanım yapacak olursak dinimizin kılavuzu yapıp yapmamamız gereken seylerin kuralların yazıldıgı ıbadetlerın yazıldığı ayetler suler vs vs yanı dınımızın kılavuzudur.

Ramazan aynım en büyük ayrıcalıklarından ikincisi ise kadir gecesinin bu ayda oluşudur.Bin aydan hayırlı olan bu gün günahların affedildiği duaların kabul edildiği bol bol ibadet edilen bir gündür.Ramazan ayının en büyük artıların biri ise yardımlaşmaktır.Yardımlaşmak insanın varoluşundan bu yana olan ve gün geçtikçe önemini yitiren bir davranıştır.Her insan yardıma muhtaçtır.Ve insanlara yardım etmek zorundadır.Çünkü kimse mükemmel değildir herkesin eksik olduğu yerler vardır.Dinimizde de yardımşaşmaya büyük önem verilmiştir.Hele hele ramazan ayında ise bu önem artmaktadır.Ramazanda aç olan açıkta olan insnalara yardım etmeliyiz.Bu konu ile bir nebze olsun yardımlaşmayı hatırlatan kusadasi ekibine teşekkürlerimi iletirim.  • İçim Huzurla Doldu

Yaşadığım bölgede o kadar zor durumda olan insanlar var ki anlatamam size. Sokakta yatan mı dersin kira için kağıt toplayan mı dilenen mi yada evi damı olupta yicek ekmeği olmayan mı ararsın her çeşit insan var.Bu ramazanda ne yapalım ne yapalım diye düşünürken aklımıza bir fikşr geldi.Bir aileye yada bireye para vermek gıysı vermek vs vs sadece bir kişi ile sınırlandırılıyor.Geri kalan insanlar hala aynı şekilde yaşıyor buda bana çok koyuyor.Bende aileme dedimki 1-2 akrabaların vereceği zekatları alalım bizde kendi zekatımızı katalım bir pide ayran yada peksimet çay yapalım dedik. Çay olayını dağıtmak sıkıntı olacağı için dedikki pide yaptıralım.

Sokağımızda bi pideci var onla konustuk boyle boyle dedık o da corbada benımde tuzum olsun dedı hatrı sayıkır bır ındırım yaptı. 95 pide çıkardık. 95 de ayrannaldık. Sonra bikaç kişi bölüşüp kapı kapı yer yer dolaşıp dağıttık.Herkesin evet günlerce karnı doymadı fakat herkesin aynı anda karnından aynı sey gectı. Fakir olanda normal olan da zengin olanda aynı şeyi yedi iftarda bundan daha güzel birşey olabilşrmi. Bu ramazanda içim çok rahatnetti bu konuda. 

Fakat bi sıkıntı var biz bunu Ramazanın 3. Günü yaptık aslında niyetimizde kadir gecesi günü vardı ama milleti anca bu şekilde ayarlayabildik.Bu sebepten dolayı fotograf cekemedım. Herkedi tek tek çekmem imkansız ama pıdelerı cekebılseydım iyiydi aslında.Ama olsun Allah biliyor ya gönlüm rahat.Hislerime grlecek olursak zaten yardımlaşmak yardım etmek insana mutluluk veren onırlandıran ve huzur veren birşeydir.Ve çevrenizdeki herkese yardım etmek herkesin ksrnını doyurmak bişilere sebep olmak vesile olmak tarifi olmayan bir his.Normal zekat vermekten bambaska bir duygu bence seneye sizde deneyşn bunu hatta vermeyen varsa deneyebilirler hala daha.Ramazandır bu yardımlaşalım mutlu olalım.Kusadasi ve ekibine sonsuz sevgilerle...


Gelecek konu dövizdeki dalgalanma olsa çok iyi olur lazım çünkü günümüzde bu.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!