Kripto paralarımız gündem? Nasıl önlemler almalıyız?

in #cointurk5 years ago (edited)

Merhaba Arkadaşlar;Fizyolojik ihtiyaçlar yaşamımızın nispeten giderilince,bir diğer ihtiyaç olan güvenlik ihtiyaçları ortaya çıkar.İnsanlar tehlikelerden uzaksa dengededir ,kendini rahat ve ferah hissediyorsa yine dengelidir.İnsanlar tarih boyunca yaşamak için barınak,yiyecek,giyecek,ısınma ve güvenliğe ihtiyaç duymustur.Benim bugün bahsedeceğim konu güvenlik ancak bu güvenlik sizler den ziyade kripto paralarınız için,simdi madde madde kripto para guvenliğimiz için nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedeceğim.

  • Üçüncü parti şifre saklama yazılımlarına kesinlikle güvenmeyin.Özellikle bedava olanlar,söyle bir söz vardır,birşey bedavaysa oradaki ürün sizsinizdir,birde iphone nin icloud unu bile patlatanlar bu yazılımları çok rahat bor sekilde patlatabilir.

  • Çok kesin bir çözüm olmamakla birlikle android de güzel bir özellik var telefonunuzu yetkisiz kişilerin karıştırılmaması için güvenlik klasörünün içindeki önemli uygulamalar dosyalar var ve bu bölüme telefonunuzda bulunan herkesi ekleyebilirsiniz, ve uygulamalara giriş yapmak için göz taraması, parmak izi,sifre koyma gibi seçenekleri var çok kesin bir güvenlik getirmese de basarili olabilmeside mümkün.

  • Akıllı telefonlarınızı kesinlikle root lamayin yada jailbreak yapmayın.Bu ne demek diyenler vardır mutlaka bilmeyenler için kısaca anlatmaya çalışacağım,google de aple de işletim sistemlerinin tüm yetkisini kullanıcılarına birakmaz bunun nedeni kullanıcılarına bırakmış olsaydı o işletim sistemi dışarıdan yada kullanıcının bilmeden yaptığı yanlış müdahalelerle kullanılmaz hale gelebilir bu durumda çok ciddi güvenlik açıklarını ortaya çıkarmış olur.Bu nedenden dolayı cihazlar belli bir kilitle gelir.

*Arkadaşlar hava alanları,alışveriş merkezleri ve cafeterya lar gibi çok sayıda kişinin bağlandığı ortak wi-fi lerde kripto para işlemleri yapmayı bırakın oradaki ağa cıhanızı bağlamalımısınız bunu düşünün,çünkü ortak ağ üzerinden cihazınızdaki verilere çok basit bir şekilde erişilebilir siz ne olduğunu anlamadan bir bakmışsınız soyulmuşsunuz,bundan dolayı dikkatli olmakta fayda var.

*Android de apk ios dede ipa dosyalarını salon kurmayın çünkü bunlar windowsdaki exe lerdir nasıl windovs daki her exe dosyası virislü değilse virüsü dosyada bir okadar olabilir.Tavsiyem uygulamala ri orjınal mağazasından indirmeniz.

*Yeni bir sim kart aldığınızda kimlik fotokopinizin üzerine o günün tarihini ve ne için kullanıldığını yazın.

Günümüzde özellikle kripto para hırsızları her türlü boşluğu bulup kullanoyor,genellikle hayatımızda bukadar çok önlem almayız insanın güven duygusu azalıyor bahsettiğim ve dahada ekleyebileceğimiz güvenlik ile ilgili konular steem şifrenizi korumak içinde kullanabilirsiniz şahsen ben önemli şifre leri defter yaprağında saklamayı tercih ediyorum.

Bir diğer konu olan kripto para üreticilerinin güvenlik üzerine çokta kafa yormamaları yada hırsıza kilit dayanmıyor ,yakın gelecekte umarım bu tür kaygılar olmadan rahat bir şekilde kripto paramızı alıp saklayabiliriz

resim kaynak :https://pixabay.com/tr/siber-g%C3%BCvenlik-teknoloji-a%C4%9F-3374252
https://pixabay.com/tr/banka-kredi-kart-simgesi-mali-3367208/

Sort:  

Kuşadası Küratör Ekibi olarak her gün yazılar seçiyoruz ve bunlara oy veriliyor. Daha fazla bilgi için @try-market in yayınladığı rapora bakabilirsiniz :)

Ayrıca discord kanalımıza davetlisiniz :) Oraya gelip sohbet edebilir, soru sorabilir ve gönderilerinizi paylaşabilirsiniz :)

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.06
JST 0.028
BTC 23809.40
ETH 1675.38
USDT 1.00
SBD 2.57