Kötü amaçlı yazılımları nasıl engelleyebiliriz

in cointurk •  6 months ago

Kötü amaçlı yazılım; bilgisayarlarınıza zarar vermek,bilgi kaybı yaşatmak,verilerin yok olmasına sebebiyet vermek için tasarlanmış yazılımlara denmektedir.Bu tür yazılımlar kişisel bilgileri çalabilir,haberiniz olmadan e-posta gönderimi yapabilir ya da bilgisayarlarınızı yavaşlatabilirler.

Yaygın olan,duymuş ya da sorun yaşamış olabileceğiniz yazılım türlerinden bazılarını inceleyelim.

Virüsler; bilgisayarlardan bilgisayarlara yayılabilen,kendini kopyalayabilen,bilgisayarınızdaki verileri bozabilen ya da silebilen bir programdır.Genellikle e-posta ile yayılırlar.Virüslerin bilgisayarınıza girmemesi için tanımadığınız kişilerden gelen e-posta linklerini açmamalı ve tarayıcılar üzerinden yaptığınız indirmelerde bilmediğiniz siteleri tercih etmemeniz bir önlem olabilir.
Solucan;ağ üzerinden kendi kopyalarını başka bilgisayarlara gönderen,kullanıcı etkisi olmadan yayılabilen bilgisayar programıdır.Bu programlar virüs olan bilgisayarda e-posta adres defterlerine ulaşır ve sanki tanıdığınız bir kişiden ileti alıyormuş gibi ileti almanıza neden olur.Her zaman bilgisayarlara zarar vermeyen fakat bilgisayarın ağ performansında kesintiler yaşatabilen yazılımlardır.
Truva atı;diğer programlar içerisine gizlenmiş, yararlı bir uygulama gibi görünen fakat bilgisayarınıza yüklediğinizde bilgisayarınızın işletim sistemine giren kötü amaçlı bir yazılım programıdır.Virüsler, solucanlar ve tarayıcılar üzerinden yapılan indirmelerle yayılırlar.İndirme yaptığınız sitelere dikkat etmelisiniz.
Casus yazılım;kullanıcıların bilgisi dışında bilgisayarlara yüklenebilen bilgi toplayan programdır.Bu yazılım bilgisayarınızda sizin isteğiniz dışındaki web sitelerine gidebilen,kişisel ve reklam verilerinin silinmesine neden olabilecek ve yapılandırma ayarlarını değiştirebilecek bir yazılımdır.
Dolandırıcı güvenlik yazılımı; bu yazılım bilgisayarınıza virüs bulaştığına sizi inandırmaya çalışan,bir virüs programı edinmeniz gerektiğini söyleyen,isimlerinde virüs olmayacağına dair kelimeler bulunduran ve bununla güven vermeye çalışan yazılımlardır.Bilgisayarınıza yüklediğiniz anda çalışabilir ve bilgisayarınızdaki tarayıcıların çalışmasına engel olabilir.
Virus1511989333.jpg

Kötü amaçlı yazılımlardan bazıları hakkında genel bilgi paylaşımında bulunduğumuz gibi korunma yollarından da bahsedelim.

Bilgisayarınızın güvenlik duvarını açın,Windows otomatik güncellemeleri yapın ve bilgisayarınızı güncel tutun,iyi bir virüs programı satın alarak düzenli aralıklarla bilgisayarınızda tarama yapın,güvenebildiğiniz sitelerden indirme yapın,tanımadığınız kişilerden gelen e-postalarda bulunan linkleri tıklamayın ve içeriği görüntülemeyin.
1498649998-bilgi-guvenligi.jpeg
Bahsedebildiğimiz ve burda bahsedemediğimiz birçok önlem bulunmaktadır.Sizde bu önlemlerin işinize yarayabileceklerini bilgisayarlarınızda uygulayarak kötü amaçlı yazılımlardan bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

İyi günler, yazınız @kusadasi ve @try-market tarafından yürütülen Küratör Projesi için seçilmiştir. Cointurk etiketini kullanarak daha fazla destek alabilirsiniz.
Proje kapsamında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Cointurk Discord Kanalı
image.png

·

teşekkür ederim, kaynakları eklemeye de dikkat ederim.

Ayrıca, yazınızda kullandığınız görsellerin kaynaklarını da eklerseniz çok daha güzel olur yazınız :)