23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı[Cointurk 26. Projesi] haberturk#7761

in cointurk •  2 years ago 

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.
Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir
rr.jpg
Bu yıl 97.sini kutlayacağımız olan 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı Bize Ulu önderimizin hediyesidir.

23 Nisanda ;

  • Folklör ve Halk oyunları
  • Jimnastik Gösterileri
  • Şiir okuma ve koro çalışmaları
  • Öğrenciler için eğlenceler
  • Piyes ve tiyatrolar
gibi gösteriler ülkemizde en yaygın olarak yapılan gösterilerdendi

rr2.jpg

Ben 23 Nisanda Neler yaptım Ah çocukluğumuza geri dönebilsek keşke Ben bir köy okulunda okuyordum ilk okul mezunuyum zaten. 23 Nisanda okulu bayrakla süslediğimizi hatırlıyorum. 23 Nisan Gösterilerini izlemeyi çok seviyordum birileri çıkıp şiirler okurdu daha sonra alkışlar , Havada dalgalanan bayraklar milliyetçi marşlar en sevdiğim yer de İstiklal Marşımızın okunmasıydı.

Günümüzde Gençleri Malesef 23 Nisanın anlam ve önemini yitiriyor . 23 Nisan kutlamalarına katılmayan öğrenciler evinde bilgisayar başında oyun oynuyor ve büyük ihtimalle oyundaki etkinlik için uğraşıyor. 23 Nisan adlı yazımı Ulu Önderimizin Sözleriyle bitirmek istiyorum cheetah kardeşim gelmessin inş

Atatürk'e göre "Vatanı korumak çocukları korumakla başlar", "Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır." Yine Atatürk'e göre "Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır". İşte bu nedenledir ki hiç çocuğu olmayan Atatürk, çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur. Ve yine bu nedenledir ki, TBMM'nin açıldığı 23 Nisan'ın aynı zamanda "çocuk bayramı" olmasını kabul etmiştir. 23 Nisan, Atatürk'ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin öncülüğünde zamanla önce fiilen, sonra resmen bir "çocuk bayramı"na dönüşmüştür. 23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey'in şu açıklaması yayınlanmıştır: "Bugün çocuk günüdür, yani istikbale ve istiklale ait bir gündür. Cumhuriyet hükümetimiz bu günü çocuklara tahsis etti." Atatürk'ün yaveri Cevat Abbas Gürer de Güneş Kulübü adına Tepebaşı Tiyatrosundaki 23 Nisan kutlamasında yaptığı konuşmada Atatürk'ü, "23 Nisan'ın validi (babası)" diye adlandırmıştır.

resim1
resim2

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Your Post Has Been Featured on @Resteemable!
Feature any Steemit post using resteemit.com!
How It Works:
1. Take Any Steemit URL
2. Erase https://
3. Type re
Get Featured Instantly & Featured Posts are voted every 2.4hrs
Join the Curation Team Here | Vote Resteemable for Witness