Ramazanın Güzel Getirileri [Cointurk 30.Projesi] enigmatic#2454

in cointurk •  5 months ago

Mübarek üç ayların sonuncusu ve 11 ayın sultanı ramazan Müslüman ülkelerde birlik beraberlik dayanışma ve sosyal aktivitelerin en yoğun olduğu dönemdir. Bu ayda fakir kişiler filtrelerle desteklenir ve zekât bu aylarda ödenir. Dolayısıyla bu güzel ay birçok kişi için çok farklı duygular ifade eder. Yardım edenin de yardım alanında büyük bir huzur duyduğu ramazan ayında namaz ve oruç ibadetleri ile birlikte diğer ibadetler yaratıcının rızasının kazanmasına yönelik birçok etkinliğinde yaşanmasına sahne olur. Örneğin teravih namazları yine ramazan ayına özel bir ibadet şeklidir ve teravih namazlarında buluşan cemaat gerek namaz öncesi gerekse namaz sonrasında sohbet eder hal hatır sorarlar.

İftar Yemekleri Başlı Başına Bir Etkinlik

Özellikle toplu iftar yemeklerinin lezzeti her zamankinden farklı yaşanır. Çünkü iftar yemekleriyle buluşan insanlar aynı sofrada olmanın ve aynı ibadet duyguları ile hareket etmenin huzurunu yaşarlar. Üstelik fakir insanlarında bulundurulmaya özen gösterildiği bu sofralar bereketli ve bir o kadar keyifli etkinliklerdir. Dikkat edilecek olursa sayılan tüm bu aktiviteler aslında her şeyin bir noktaya dayandığını gösteriyor. Sevabın en yüksek oranda kazanabilmesi ve toplumsal dayanışmanın en ileri seviyelerde yaşanabilmesi ramazan ayının en güzel yönlerinden birini oluşturmaktadır.

ramazan-banner.jpg

Link

Fitre Sadece Bu Ayda Veriliyor

Hemen burada bir yanlış anlaşılmayı düzelterek konumuza geçelim fitre ve zekât farklı türde ibadet şekilleridir. Dolayısıyla fitre vermekle zekât vermek aynı şeyler değildir. Zekât belirli oranda bir maddi varlığı bulunan kişinin o mal için ödemesi gereken bir karşılıktır. Ancak fitrede bir mal varlığı aranmadan direkt kişinin gelir düzeyinin yeterli gelmesi durumunda ödemesi gereken bir miktar parayı ifade eder her yıl değişiklik gösteren fitre miktarı her bir aile bireyi hangi yaşta olurlarsa olsunlar hesaplanarak ödenir. Bunun dışında ramazan ayını genel bir çerçevede değerlendirmek gerekirse; Müslüman toplumlarda paylaşmayı ve yardımlaşmayı esas alan bir konseptte yoksullukla mücadelede önemli bir yere sahip olduğunu görürüz. Küslerin barıştığı, dünya menfaatlerinin ikinci veya üçüncü planda göz önüne alındığı bu ayda toplumun gelir düzeyi bakımından en alt kademelerini oluşturan insanların hatırlanmasından daha güzel duygular olamaz herhalde. Ayrıca fitre ödemesini son güne kadar yapabilirsiniz. Ancak ramazan ayının hemen başında yapılması yardım edilen kişinin işine daha çok yarayacağının da unutulmaması gerekiyor.

Bir sonra ki proje için önerim Lightning Network'e bakış ile ilgili olabilir.

DQmTov3C5qkDCmBmz9WwiRncaUVtjo4bqdDrDyzFZRead1m_1680x8400.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!