11 ayın sultanı Ramazan ve önemi [Cointurk 30. Projesi] [Lion#9534]

in cointurk •  5 months ago

Merhaba değerli arkadaşlar

Nasılsınız? Umarım hepiniz iyisinizdir ve her şey yolundadır!

Öncelikle bu hafta bizler için bu güzel ve anlamlı projeyi seçen sn. Kuşadası ve ekibine çok teşekkür ederim.

tumblr_n8drqgv8OT1sh984qo1_1280.jpg

Ramazan ayı ve önemi:

Ramazan ayı İslam alemi için çok değerlidir ve onbir ayın sultanıdır. Çünkü bu mübarek ayda Yüce Allah kitabı Kuran'ı Kerim'i yeryüzüne indirmiştir. İndirdiği gecenin adı ise Kadir gecesidir. Yüce Allah Kadir gecesini gizli tutmuştur, tam olarak hangi gün olduğu bilinmemektedir. Peygamberimizin(s.a.v.) hadislerinde Kadir gecesinin Ramazan ayının 21. gecesi 25. veya 27. gecesi olabileceğini bizlere bildirmektedir. O yüzden ramazan ayıın son 10 gününde ibabetlerimizi artırmamızı ve geceleri ibadetle geçirmemizi tavsiye etmiştir. Yüce Allah Kuran'ı Kerim'inde Kadir Suresi'nde bizlere Kadir gecesinin kıymetini şöyle bildirmektedir;

Kadir suresi 1. 2. ve 3. ayetler:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

  1. Doğrusu Biz, onu Kadr gecesinde indirdik.
  2. Kadr gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?
  3. Kadr gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.

Evet değerli arkadaşlarım Yüce Allah Kadir gecesinin 1000 aydan daha hayırlı olduğunu bizlere haber veriyor. Yani bu mübarek gecenin de içinde bulunduğu Ramazan ayının da kıymeti çok büyük. Bu mübarek günleri boşa geçirmemeli bol bol ibadet yapmalı, hayır hasenatta bulunmalıyız.

Ramazan ayı oruç ayıdır:

Yüce Allah bu mübarek ayı oruçla geçirmemizi emretmiştir. Oruç mükafatı en büyük en değerli ibadetlerdendir.


Yüce Allah Kuran'ı Kerim'inde oruç ile ilgili şöyle buyurmuştur:

Ayet-i Kerimeler:

Bakara Suresi 183. ayet: Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.

Bakara Suresi, 184. ayet: Oruç Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye vardır. Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, eğer bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.

1WAb6_1464938280_4225.jpg


Hadis-i Kudsi:

Yüce Allah hadisi kudsisinde şöyle buyurmuştur: "Âdemoğlunun her ameli kendisi içindir. Fakat oruç böyle değildir. O, sırf benim (rızam) için yapılan ibadettir. Onun mükâfatını bizzat ben vereceğim"


Hadis-i Şerifler:

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de oruç ile ilgili şöyle buyurmuşlardır:

"Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar"

"Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez."

"Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir"

ClJd7stUoAAEDh3.jpg

Ramazan ayı yardımlaşma ve zekat ayıdır:

Müslümanlar Ramazan ayı içerisinde yardıma muhtaç kardeşlerini unutmazlar. Zekat ile, sadaka ile, fitre ile yardımda bulunurlar ve bu insanların yüzlerini güldürürler. Müslümanlar üzerine farz olan zekat ibadeti genelde Ramazan ayı içerisinde ifa edilir. Çünkü bu ayda sevaplar kat kat artar.


Ben de çoğunlukla yardıma muhtaç kardeşlerimize Ramazan ayı içerisinde yardım etmekteyim. En son yaptığım yardımı sizlerle paylaşmak isterim. Genelde zekata ve yardıma en yakınlardan başlamak gerekir fakat bu defa ben farklı bir yol izledim çünkü yaşadığım yerde İHH (İnsani Yardım Vakfı) temsilciliği kuruldu. Ve yöneticisi camimizin imamı Fatih hocamız oldu. Ben de onun vasıtası ile yardım yapmaya karar verdim. Marketten bakliyat, un, yağ, şeker vb. gıda maddeleri satın alarak paketledim ve dağıtılması için şubeye getirdim. Ayrıca kuruma zekat olarak dağıtılması için nakit para yardımında da bulundum. Ramazan bayramında hocamız hutbesinde Ramazan yardımlarının ve zekatların ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ve ihtiyaç sahiplerinin çok mutlu olduklarını ve bizlere çok dua ettiklerini hutbesinde duyurdu. Ben de o sözleri duyduğum an gerçekten çok mutlu oldum. Biz de güzel bir işe vesile olduk hamdolsun dedim içimden. Burada Fatih hocamızın ve müezzin Adem hocamızın da emekleri büyük. Böyle insanların var olması beni çok mutlu ediyor. Rabbim böyle iyi ve hayırsever insanların sayısını artırsın inşaallah, sırf sevabı için yapıyorlar, beş kuruş para almadan. Allah razı olsun kendilerinden.

Cointurk 31. proje önerim: "Yaz tatili için hangi yerleri tercih ediyorsunuz? Unutamadığınız bir tatil anınızı bizimle paylaşın."

Değerli arkadaşlarım hepinizin Ramazan ayı bereketli ve mübarek olsun.

Saygılarımla

Resim kaynak:1
Resim kaynak:2
Resim kaynak:3

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Uncomplicated article. I learned a lot of interesting and cognitive. I'm screwed up with you, I'll be glad to reciprocal subscription))

Congratulations @eagle42! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on any badge to view your Board of Honor.

To support your work, I also upvoted your post!
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last announcement from @steemitboard!

Do you like SteemitBoard's project? Vote for its witness and get one more award!