Kripto Paralar ve Türkiye - canku8618 [Cointurk 24. Projesi]

in #cointurk4 years ago (edited)

Yeni Bir Çağın Başlangıcı


Lidyalılar parayı icat ettiğinde, zaten birbirleriyle daha önceden beridir ticaret yapıyorlardı. Ama nasıl para olmadan ticaret yapılabilir? İnsanların çoğu takas ile ticaret yaptıklarını söyler. Ama bu klişe çok yanlıştır. Çünkü Lidyalılardan önce farklı uygarlıkları, bir çeşit volkanik camı, altın, kalay, bakır ve gümüşü ticarette kullandıklarını biliyoruz. Öyleyse neden hep diyoruz "Lidyalılar" parayı icat eden uygarlıktır diyoruz? Açıklama gerçekten çok kolay, Aslında Lidyalılar'ın bulduğu şey para değildi. Bulduları şey paranın değeriydi. Örneğin Lidyalılardan önce, eğer 1 gram altının varsa, 1 ok alabiliyordun. Somut bir birimin karşılığı bir birim eşyaydı. Ama Lidyalılarla beraber bulunan şey değersiz şeyin üzerine yazılan sayıların soyut bir değer oluşturmasıydı. Demirin üzerine sayı yazıp o değersiz şeyi değerli kıldılar. Bu sayılara göre daha fazla ürün veya yiyecek alabiliyorlardı. Önceden 1 gümüş için 1 ok alırken, artık üzerindeki sayı sayesinde 10 tane alabiliyorlardı. Çünkü bu gümüş üzerinde "10 coin" yazıyordu.

image.png

Paraların Sonu


Bilgisayarlar 2000'lerde geliştirildiğinde, banknotlar hayatlarının sonuna geldiğini biliyordu. İnternet teknolojisi geliştikçe, dünya dijital dünya ile entegre olmaya başladı. İnsanlar faturalarını online olarak ödemeye başladılar. Bu bankada sıra beklemekten her zaman daha iyi bir yöntemdir. İnsanlar artık parayı somut birşey olarak ellerine almamaya başladılar. Artık insanlar ay sonu maaşlarını çekmek yerine kartın içinde bulundurup, marketten yiyecek alıp ödemelerini kartı diğer alete dokundurup yapmaya başladılar. Para nerede? Artık para tamamen soyut bir kavrama dönüştü. Sayılardan ibaret bir sistem...

image.png

Kripto Para Çağı


Daha önce de belirttiğim gibi, insanlar artık paraya dokunmuyorlar bile. Paraya dokunmadıkları ve görmedikleri halde insanların borçları var. Birisine veya bilmedikleri bir sisteme olan borçlar... Bu borçları kime karşı yaptıklarını bilmeseler bile, devlet bu borçları takip altında tutuyor ve eğer borcunuzu ödemezseniz sizi hapise atıyor. Ama dijital para olan kripto para diğerine benzese bile, yani dokunmadan işlem görseniz bile, sizin sorumlu tutulduğunuz bir sistem yok. Devletler bu para birimlerini kontrol edemez ve bankalar bunları depolayamaz. Dahası, bu para birimi evrenseldir. Bu, herhangi bir bankaya ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir. Yani gelecekte kripto paralar bankaları yok edebilir. Bu da devletlerin istemediği birşey ama kripto paraları artık kimse tutamaz. Onları kontrol edemez.

image.png

Kripto Paraların Geleceğini Neler Etkiliyor

1-Devletlerin tutumu
2-Yatırımcıların tutumu
3- Halkların tutumu

Ama bilinmesi gereken şey ise, her zaman halklar kazanır...

Türkiye ve Kripto Para


Türkiye'de bu paranın geleceği ne derseniz. Benim cevabım şu olur; Türkler kar yapacakları işlere girerler, çıkartları olmazsa bir işe girmezler. Burada kriptonun özellikleri vb. onları ilgilendirmez. Bu yüzden Çiflik Bank olayları zaten ortaya çıktı. Bakkaldaki Mahmut amcanın ağzında dolaşan Bitcoin, aslında Türkiye'de çıkarcı olanlar sayesinde duyuldu. İnsanlar baktılar 10 BTC'si olan adam zengin olmuş. "Aha bu bitcoin çok iyi bu işe girelim" dediler. Homojen yapısı olan Türkiye aslında Kripto paralara geçer. Ancak diğer ülkelerden 3-5 sene sonra bu mümkündür. Bu bizim akışkan olmamızdan kaynaklanır. Nerede bir boşluk bulursak oraya dolmak isteriz. Ama hiçbir zaman o boşluğu kendimiz açmayız.

image.png

Kaynaklar;
http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/content/suyun-akisi
https://freemarketfx.com/blog/biggest-banknotes-world/
https://www.kiplinger.com/slideshow/credit/T025-S001-proven-tactics-to-overcome-big-debts/index.html

Discord : https://discord.gg/EYaWMHZ

Cointurk

Sort:  

Postunuzda Projemizin 5. kurala uyulmamıştır. Düzelttikten sonra Discord üzerinden destek ekibi ile iletişime geçiniz.

proje başlığında ıd yazıyor

Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Türkiye de bayağı bir zaman gerekiyor kripto paranın gelişmesi için 😄

Teşekkürler :) haklısınız

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.06
JST 0.040
BTC 36403.87
ETH 2423.94
USDT 1.00
SBD 3.96