Uçakların tüm motorları durursa ne olur ?

in #cointurk3 years ago

Eminim herkesin aklına Sully filmi gelmiştir :)

sully.jpeg

Uçaklar, teknik arızalar,kuş sürüsüne girmesi gibi sebeplerle motor itiş güçlerini kaybedebilrler. Bu genelde tek motor şeklinde olur, çok fazla örneği yoktur iki motorun itiş gücünü kaybettiği vakalar. Peki tüm motorlarını kaybederse ne olur?
Bu karşılaşması zor ve korkutucu bir durum elbet ama bunun da bir çözümü var tabikide pilotlara hepsinin eğitimi verilmektedir.
Öncelikle tüm motorlarını kaybeden bir uçak yere hemen düşmez bunu basitçe fizik kurallarıyla açıklayabiliriz. Motor itiş gücü uçağın irtifa kazanmasını sağlar ve ileriye doğru uçağı yüksek bir hızla iter. Motoru olmayan bir uçak ilerleyemez. Peki havada asılı mı kalır ? Sürekli böyle birsey de mümkün değil. Böyle bir durumda pilotlar acil iniş en yakın pisti tercih eder ve oraya olan mesafelerini hesaplar. Peki itiş gücü olmayan uçak nasıl oraya doğru ilerleyecek ? Burada da fizik kuralları işliyor. Serbest düşmeyi belki fizik kurallarından hatırlarsınız. 45 derecelik bir açıyla yatayda en uzak menzile gidebiliyoruz. Bu prensibe göre uçaklar burun asağı yapacağı serbest düşme ile irtifasına göre belirlenen menzile ulaşabilrler. İtiş gücü olmayan 3500 m irtifada bir uçağın gidebeleceği menzil yaklaşık 45 km dir.

image_source