Přemýšlení

in #cesky5 years ago

Někdy tak přemýšlím a někdy přemýšlení vyvolá další přimýšleni. Někdy pozoruji a někdy pozorování vyvolá další pozorování. A někdy pozorování vyvolá přemýšlení. Někdy jen myšlenku. Zádrhel začíná když začnu analyzovat. Je to jako vyvolání fotky když jí vložíte do vývojky. Najednou se před vámi rozprostřou informace, které jste předtím neviděli. Seskládá se posloupnost dějů, tak jak se stala ne tak jak jsme jí vnímal. Přidá se tohle přidá se tamto. Začne se analyzovat. Sled dějů, akcí a reakci. a pak zjistíte že vtom běží separátní procesy které se sice občas protnou, ale nemají spolu vlastně nic společného.

Někdy je taková analýza fajn. Přinese zjištění že jste si mysleli něco úplně špatně, ale tohle zjištění je těžké vsunout zpět do toho děje do toho jak jste to vnímali, protože už je to v mozku uložené jinak. A když tohle děláte často jako já tak pak zjistíte že už to děláte skoro automaticky a že pak nastoupí zpochybňování přístup. Ten je ještě více zamotaný, je to jako extrapolace. Prostě vezmete stanovisko co si myslíte a zkusíte ho zpochybnit, většinou není problém toho dosáhnout, protože tak či tak pracujete s omezeným rozsahem dat, a pak zase se snažíte zpochybnit to k čemu jste došli tím předchozím zpochybněním. a takhle se ten proces opakuje dostatečně dlouho až danou informaci v mozku máte uloženou jako mapu vítězného bitevního pole. Zkratka je to informace na kterou se útočí ze všech stran a odrazy se rozprostírají na všechny strany.

Že vám ještě není jasné o čem to vlastně melu. :) Tak já dám příklad. Je trochu na hraně, ale přeci jen extrémní přístupy pak otevírají možnosti pro zkoumání reality. Vezmeme v potaz můj včerejší článek o cenzuře na internetu a můj postoj jako anarchisty a z druhé strany postoj z druhé strany nebo spíše existenci oněch postižených. Jů když na to tak koukám tak je to složité. No nic méně pod článkem jsou dva komentáře, které víceméně říkají že zneviditelnit posty je ok. A jak říkal @godfish vlk se nažral a koza zůstala celá. Ale můj anarchistický postoj k té události je takový všelijaký.

Jak se vlastně zachovat, jaký postoj zaujmout, a má cenu vůbec zaujímat postoj, když se mě to netýká? Čím je celá ta věc přínosná? Je dobré argumentovat všeobecnou společenskou shodou, která, už jak nám @krakonos hodně krát ukázal, je v rámci pohledu historika vratká věc? Není to náhodou od nás jen alibizmus a vlastní sebeklam o tom že decentralizace je super protože se nedá cenzurovat, když v podstatě jako společnost cenzurujeme. Nebo i to proč takový účet vůbec zakázat? Proč některý obsah je závadný a proč prosazujeme jeho pálení. Dalo by se pak takovéto chování přirovnat k pálení knih nacisty? Má mít svoboda nějaké hranice? Nebo svoboda z podstaty hranice nemá a ty hranice jsou něco jiného?

A můj anarchistický postoj? Ten je můj a není definicí anarchie. Ale rozhodně si ten můj můžete přečíst ve včerejším článku. A jsem rád že lidé jsou lidé i když dojde na anarchii, protože systém, stát, zákony, náboženství nejsou to co je podstata člověka a jeho lidství.

Sort:  

Ještě bych chtěl doplnit k té cenzůře tady na steemitu, když ještě byl bývalý zakladatel jedním ze šéfů a jeho současná platforma na tři písmena, kdy první je E a poslední S, ještě nebyla rozjetá, tak články, které se opovážily ji kritizovat dostaly masivní dolůhlasy, aby nebyly vidět. Na blockchainu však zůstaly, jen jste si je museli rozkliknout. Pár takových jsem viděl, místo vysvětlování nebo obhajoby zkrátka byly utišeny. Je to správné chování? Jde přeci o miliony z nového projektu, že. Má mít právo na vyjádření někdo, komu viditelně nejde o pravdu takovou, jako ji zná zbytek lidí? Toť otázka no.

Svoboda předpokládá určitou úroveň účastníků. Vždy to selže na lidech. Je jedno co vymyslíš za systém, vždy selže. Potřebuješ určitou míru uvědomění a vnitřní kompas, který funguje ...a ačkoliv nejsem věřící pak musím říc, že v desateru se ukrývá mnohem víc než by se mohlo zdát. Sice jsou to pravidla, nicméně jak vidno lidi je potřebují, protože sami od sebe jednoduše neví a tápou a kolikráti u těch nejbanálnějších rozhodnutí selhávají.

A tady už jsme u základních otázek dobra a zla :-)
Desatero je takové jednoduché a šikovné doporučení, jak by se měl člověk chovat.
A pak tu máme další, mít rád sebe i ostatní ;-)

nevím jestli je až tak jednoduché právě, ono se tak jen jeví:) pokus se to dodržet jen týden:) myslím, že selhává každý..dobro a zlo je takové hodně dualistické. Nevím jestli jsme schopní zhodnotit co je dobré a co špatné, tim nechci říct, že by měl člověk mávnout nad tím, když někdo někoho znásilní nebo když se týrají děti, zvířata. zneužívají informce atp.....jo článek bych mohla napsat pokud to bylo na mě. ovšem tohle je taky téma:D fakt dík:D

:-) Nejsme dokonalí, proto nemůžeme být dobří na 100 %, to se rozumí. Jde spíš o to, co v nás převáží. Diskuse na téma dobro a zlo už tady měla pár stran A4 :-D
Ta nahozená udička byla spíš na @petrvl, ale když se chytne jiná rybka, nevadí, jen piš ;-)

Máš námět na článek - Jaká je podstata člověka a jeho lidství ;-)

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 64799.61
ETH 3102.94
USDT 1.00
SBD 3.83