Co je i pro sprejera nedotknutelné?

in cesky •  6 months ago

P1090274.JPG
Už nevím, kde jsem to slyšel. Nejspíš v rádiu. Když někam jedu autem, zpravidla si rádio zapínám. Kvůli Zelené vlně... A taky, abych nějak vyplnil čas.

A v rádiu kdosi mluvil. On tam skoro pořád někdo mluví... Už vůbec nevím kdo a v jaké souvislosti. Ale utkvělo mi, že před Masarykovým nádražím dlouho stávala poštovní schránka z dob monarchie. A hlas říkal, že byla tak starosvětky vznosná, že se jí nedotkli ani sběrači kovů, ani vandalové. (To se ještě sprejeři nepovažovali za umělce s odlišným uměleckým názorem.)

Právě to mě napadlo při procházce Stromovkou. Je to tam hodně předělané. Změny vrcholily loni a letos. Přibylo vody, vodních ploch, vodotrysků... A právě v tom domečku na prvním obrázku se skrývá vodní dílo. Hučí to z něj...

A sprejeři ho vyzdobili podle svého uměleckého cítění. Ale podívejte se dobře na tu fotografii. Vykukuje tam ještě jedna stavba. Tak se na ni podíváme zblízka.
P1090275.JPG
To je vyústění Rudolfovy štoly. Dílo z 16.století. Není to vidět (blbě nafoceno), ale je na něm český znak. A téhle stavby se neznámí umělci nedotkli. Čeho by se ještě nedotkli?

Vím, je to individuální. Ani zloděj nekrade všechno všem. Každý máme v něčem nějaké hranice. Za které nejdeme. Když nemáme hlad. Nebo strach. Nebo vztek. Nebo když nás to nenapadne.

Ono je třeba všechno jinak. Třeba jim jen došla barva. Nebo si nevšimli, že mají o kus dál ještě jednu plochu k seberealizaci...

A já takly netvrdím, že mezi sprejery nejsou opravdoví umělci. A netvrdím ani, že cizí majetek je posvátný a za všech okolností nedotknutelný. Ale je to o té míře, o mých hranicích, co já považuju za nevkusné a zbytečné. Ale nutí mě to přemýšlet.

Ostatně, když geniální vědec ve starověku sepsal dílo na papyrus, tak se pravděpodobně rozpadlo. Když pologramotný auxiliár (příslušník pomocných jednotek) vyškrábal z nudy něco špičkou meče do kamene, tak to přežilo do dneška.

V Pompejích se taky zachovaly malůvky na zdech a sem tam nějaký nápis... Na Karlštejně nejsou všechny vrypy ve zdech od turistů. Zdi sloužily také jako návštěvní kniha pro urozené středověké návštěvníky.

Ale prosím, líbí se Vám takto upravená stavba? Nebylo by hezčí to v tomto konkrétním případě nechat bez nápisů?
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@cleverbot , do you want converste?

·
·
·
·
·
·

Mi nia zawod marcelina.

"A já takly netvrdím, že mezi sprejery nejsou opravdoví umělci."

Haha kym som pocas citania nenarazil na tuto vetu, bol som nastartovany napisat koment v tom istom zmysle :D

Umělci jsme všichni. Jen někteří zůstávají nepochopeni.