Rozhovor: Andreas M. Antonopoulos | Bitcoin potřebuje soukromí na první vrstvě

in #cesky5 years ago (edited)

Andreas M. Antonopoulos je jeden z nejznámějších a nejuznávanějších Bitcoinových odborníků na světě, možná vůbec ten nejznámější. Je také autorem knih jako Mastering Bitcoin, Internet peněz a Mastering Ethereum.

V našem rozhovoru nás také samozřejmě zajímalo, jak se dívá na sociální sítě na blockchainu, třeba jako je Steemit.


Dobrý den Andreasi, děkujeme, že jste si udělal čas na rozhovor pro náš web. Pojďme rovnou na otázky. Jaká by mohla být největší hrozba pro Bitcoin?

Myslím, že největší slabinou, kterou má Bitcoin v současnosti, je skutečnost že blockchain na základní vrstvě není dostatečně soukromý. Nemá dostatečně silně zajištěnou anonymitu a soukromí. Pokud se snažíte vybudovat takto měnu, ohrožuje to její zastupitelnost (angl. fungibility).

Co to je zastupitelnost v tomto slova smyslu a jak ji chápat u Bitcoinu?

V systému peněz je důležité, abyste nebyli schopni rozlišovat mezi jednotkami měny.

Představte si, že mám v ruce bankovku v hodnotě 1000 českých korun a půjdu s ní do obchodu. A v obchodě s ní chci zaplatit, ale prodavačka mi řekne: „Máte nějakou jinou bankovku v hodnotě 1000 Kč?“.

Mohl bych se logicky zeptat, proč není možné platit touto bankovkou.

"Nevím. Sériové číslo začíná číslem čtyři a to se mi nelíbí. Chci bankovku, která nezačíná číslem čtyři. Máte nějakou další?"

To nemohou udělat. Ve skutečnosti je to nezákonné. Musí přijmout moji bankovku jako jakoukoliv jinou.

Nemohou ani říct: „Rohy jsou trochu zmačkané. Tato bankovka má hodnotu pouze 950 korun.“

Dobře, ale v čem je ten problém u Bitcoinu?

Kdyby taková situace nastala u Bitcoinu, je to problém. Můžete obdržet Bitcoin od někoho, kdo jej obdržel od jiné osoby, a tato osoba jej obdržela od někoho, kdo jej ukradl z burzy Mt. Gox. Pak mohou některé burzy říci, že tento Bitcoin nechtějí, a dokonce mohou váš účet zmrazit nebo zrušit. To by mohl být velký problém.

Už jste se s takovou situací setkal, že by některé Bitcoiny byly odlišné od jiných?

Ne, prozatím ne. Nemyslím si, že vidíme významné znaky takovéhoto rozlišování. I když existují případy, kdy lidé platí vice za Bitcoin, který je nově vytěžen, oproti Bitcoinu, který má nějakou svou historii. Ale v tuto chvíli to ještě není vážná hrozba.

A co kryptoměnové burzy, kde můžete nakupovat a prodávat za klasické peníze, tam nemůže nastat nějaký problém? U nás v České republice většina bank neumožňuje lidem posílat peníze na kryptoměnové směnárny. Pokud vlády zpřísní politiku KYC a AML, může se pro průměrného člověka stat obtížnější dosáhnout vlastní finanční nezávislosti pomocí kryptoměn.

Myslím si, že právě burzy a směnárny jsou jediným místem, kde může přijít nějaký tlak. Vlastně je to jediné místo, kde banky mohou uplatňovat svoje antikompetitivní chování a vlády jim to umožňují.

Myslím si však, že krypto je něco, co by mělo být považováno spíše za měnu než za investici. Takže osobně bych raději viděl, že si více lidí vydělává kryptoměny tím, že produkují svou práci, služby nebo produkty spíše než že kupují krypto za fiat peníze.

A myslím si, že čím více vlád a bank vyvíjí tlak na tyto burzy a směnárny, tím vice budou lidí využívat svou práci k získání kryptoměn a u nich také zůstanou a nebudou je ihned zase proměňovat na fiat peníze.

Jaký je váš názor na sociální sítě na blockchainu, jako je třeba Steemit, pokud mohou být nějakým způsobem odolné vůči cenzuře?

Ano, je skvělý nápad zpeněžit tvorbu obsahu na webu a také vlastnit svá vlastní data.

Ale k čemu jsem skeptický je to, že je to dosahováno na vlastních blockchainech. Jsem poněkud skeptický k používání utility tokenů. Nejenže mohou mít omezenou likviditu; mohou mít také vlastní problémy s udržováním vysoké úrovně zabezpečení a některými dalšími problémy, které se k utility tokenům vážou.

Je jedním z potenciálních problémů budoucnosti tzv. bezhotovostní společnost? Dává vládám a bankám ještě větší moc nad lidmi.

Bezhotovostní společnost je fašistická společnost! Ano, to bude problém, který však krypto dokáže vyřešit.
Každá vláda, která přinutí lidi přestat používat fyzické peníze a donutí je používat pouze elektronické peníze, má fašistické sklony.

Je to problém s ochranou soukromí?
Ano, samozřejmě. Můžete si všimnout, že míra svobody po celém světě klesá.

Řekl byste tedy, že hromadění anonymních kryptoměn a používání CoinJoins je paranoidní?
Ne, není to paranoia. Potřebujeme naši svobodu; potřebujeme naše soukromí!

Jak daleko mohou až zajít regulace? Poslední zpráva od FATF říká, že každá transakce bude muset obsahovat svého odesílatele a příjemce. V budoucnu může být třeba vyžadována identifikace vlastních kryptoměnových peněženek. Pro kryptoměny by to byla potenciální katastrofa, která z nich může udělat jenom lepší bankovní účet.

Regulace mohou regulovat pouze věci, které lidé přijmou. Mohou regulovat burzy a směnárny, ale ne protokol. Oni zkrátka nemohou jednoduše regulovat kód, pokud nenapíšou nějaký jiný a nepřesvědčí ostatní, aby tento kód spustili.

Vždy budeme mít schopnost provádět anonymní transakce. Čím tvrději bude vláda tlačit, tím více lidí ji dá košem a začne používat krypto.

Vlády zkrátka nemohou zastavit privátní kryptoměny. Mohou pomocí bank zastavit pouze jejich podporu. Mohou sice tvrdit, že jim jde o zastavení zločinců, ale ve skutečnosti budou moci Bitcoiny používat pouze zločinci.

Jsem toho názoru, že Bitcoin potřebuje soukromí alespoň na své základní vrstvě.

Je deflační charakter Bitcoinu problémem? Zatímco hodnota se bude časem zvyšovat, lidé nebudou používat Bitcoiny, budou pouze HODLovat, nemyslíte. Samozřejmě ale Bitcoin může být stále uchovatel hodnoty a pro finanční převody se mohou používat jiné kryptoměnamy.

Myslím si, že deflační charakter není na škodu. Zabraňuje plýtvání peněz za nežádoucí plastové věci. Lidé mohou tak více šetřit a neutrácet peníze za hlouposti.

Já používám Bitcoiny rád. Vlastně je používám každý den. Platím s nimi za zboží. Platím s nimi za kávu. Platím svým zaměstnancům v Bitcoinech. Opravdu rád používám kryptoměny v mém každodenním životě.

Jaké jsou vaše další kroky, plánujete napsat nějakou další knihu? O čem bude?

Název své příští knihy zveřejním v srpnu tohoto roku, nechci předem nic prozrazovat. Počkejte si na to, bude to již velmi brzy.
Pozn. podle tohoto článku z 15. srpna se nová kniha bude jmenovat Mastering lightning - zatím se ale jedná o neověřenou informaci

Plánujete znovu navštívit Českou republiku? Líbí se vám myšlenka Paralelní Polis – místa, kde můžete platit pouze kryptoměnami?

Paralelní Polis v Praze je skvělé místo, opravdu. Byl jsem tam už několikrát. Tento rok nemám v plánu navštívit Českou republiku, ale příští rok bych velmi rád přijel.

Děkujeme za váš čas, Andreasi!


Andreasovy komentáře a názory můžete sledovat třeba na jeho Twitterovém účtu nebo na YouTube kanálu

Rozhovory jako je tento, nebo třeba technické analýzy vybraných kryptoměn naleznete na webu blockchainfo.cz


A pár otázek pro vás (čtenáře) na závěr:
Co si myslíte o bezhotovostní společnosti?
Jaký máte názor na Bitcoin coby anonymní kryptoměnu?
Má se Bitcoin bát regulací?

Coin Marketplace

STEEM 0.24
TRX 0.11
JST 0.032
BTC 61166.56
ETH 2987.63
USDT 1.00
SBD 3.71