2018'in ilk ayında 2017'in bitmesi ve geçmiş yılda gerçekleşen bilim insanlarının önümüzdeki nesle ışık açacak buluşları

in blog •  2 years ago  (edited)


Image Source: Getty Images
27 Haziran 2017: Portland’daki araştırmacılar, gen-değiştirme teknolojisi alanında önemli bir başarıya imza attı. CRISPR adı verilen devrimsel bir gen-değiştirme tekniğinden faydalanılarak kalp rahatsızlıkları ile bağlantılı bir gen insan embriyosundan başarılı bir şekilde silindi.

Image Source: Harvard University
27 Ocak 2017: Metalik hidrojen atmosferin 5 milyon katı kadar bir basınç uygulanarak bilim insanları tarafından dünya tarihinde ilk kez oluşturuldu. Söz konusu basınç, deniz seviyesinde hissettiğimizin 5 milyon, okyanusun dibindekinin ise 4500 katı kadar. Böylece, hidrojen Dünya üzerinde ilk kez metalik hale getirilmiş oldu. Metalik durumdaki hidrojen süper iletken niteliğine sahip ve enerji depolamadan roket sanayiye kadar her alanda devrim yapma potansiyeline sahip.


Bu yıl 19 Nisan’da, Avrupa Astronomik Araştırmalar Organizasyonu’ndan (ESO) bilim insanları dünya dışı yaşam için en iyi adayı buldu. Süper-Dünya adı verilen LHS 1140b, 40 ışık yılı uzaklıktaki sönük bir yıldıza yaşam oluşturmaya elverişli bir uzaklıkta belirlendi. LHS 1140 kendi yıldızından, Dünya’nın Güneş’ten aldığının yarısı kadar ışık alıyor.

Harvard – Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden yazar Jason Dittman, ESO tarafından yapılan açıklamada LHS 1140’ı “son 10 yılda güneş sistemi dışında keşfedilen en heyecan verici gezegen” olarak niteledi ve ekledi: “Bilimin en büyük arayışlarından biri – dünya dışı yaşam arayışı için daha iyi bir hedef umamazdık.”

Image Source: National Institute of Allergy and Infectious Diseases, National Institutes of Health

1 Temmuz 2017: 2017’nin en önemli bilimsel gelişmelerinden biri, bilim insanlarının CRISPR (şimdiye kadarki en pratik gen değiştirme yöntemi) adı verilen gen değiştirme teknolojisini bir insan vücudu üzerinde kullanılması oldu. Bu deneme sırasında insan vücudunda görülebilen papilloma virüsü (HPV), gerekli DNA kodlamasını barındıran bir jelin altmış kadının rahim boyuna uygulanması yolu ile vücuttan atılarak tümör gelişimi mekanizması durdurulabildi.

Image Source: Wake Forest Baptist Medical Center
1 Mayıs 2017: Bu yıl yenileyici tıp alanında birçok önemli gelişmeye sahne oldu. Yenileyici Tıp için Wake Forest Enstitüsü, an itibariyle söz konusu projelere liderlik yapıyor ve dünya çapında hastalara yardım etmek için yapay olarak organ ve doku üretimi alanındaki gelişmelerin hızını artırmayı hedefliyor. Bu yeni girişimler gelecekte belki de sinir zedelenmelerini tamamen düzeltebilecek ve hatta bacak veya diğer organları üretebilecek.

11 Temmuz 2017: Google’ın yapay zeka alanındaki çalışmalardan sorumlu yardımcı şirketi DeepMind, yapay zekalı cihazlara kendi yönlerini bulmalarına nasıl yardım ettiklerine dair bir makale yayımladı. Mekanizma insan gözüne komik gözükse de otonom yapay zeka hareketi için çok önemli bir aşama kaydedilmiş oldu.

30 Mart 2017: SpaceX, daha önceden kullanılmış olan Falcon 9 besleme roketini tekrar fırlatarak ve tekrar yere güvenli bir şekilde indirerek tarihe geçti. Eski tarz bilim kurgu eserlerini akla getiren bu gelişme ile halihazırda en ucuz orbital roket sistemi (fırlatma başına 18 milyon dolardan fazla tasarruf ile) daha da hesaplı hale gelmiş oldu.


28 Temmuz 2017: 51 qubit’lik bir kuantum bilgisayarı Moskova’daki 2017 Kuantum Teknolojileri Uluslararası Konferansı’nda dünyaya duyuruldu ve bu alanda gerçekleştirilecek ilerdeki buluşların temelini attı.

SOURCE: https://futurism.com/the-most-significant-scientific-discoveries-of-the-year-so-far/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.matematiksel.org/yilin-en-dikkat-ceken-10-bilimsel-bulusu/