Китай: повернення до диктатури чи цифрова антиутопія?

in #ua7 years ago

У Китаї ліквідували поправку до Конституції, що забороняла голові держави залишатися на посаді більше двох термінів, і 17 березня Сі Цзіньпіна переобрали на ключові керівні державні посади. Чи зможе нинішній правитель тримати кермо КНР довічно? Своїми міркуваннями з цього приводу для видання InfA поділився експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Нагадаємо, Сі Цзіньпін проштовхнув скасування з’їздом народних представників, що є формально найвищим органом влади в Китаї, конституційної вимоги, за якою головою КНР можна бути максимум два терміни по 5 років. Колись, на початку 1990-х, архітектор китайських реформ Ден Сяопін обмежив цей термін, що створювало своєрідний партійний ліфт, коли з новим керівником Піднебесної приходило молодше покоління партійної еліти, з якої фактично «виростав» наступний керівник держави.

«Це було запобіжником проти диктатори в стилі Мао і запорукою адекватності влади, при збереженні спадковості. Але нинішній лідер Китаю вирішив по-своєму. За 5 років правління (а він при владі з 2013, заступає на другий строк) він добряче зміцнив позиції – його підтримала абсолютна більшість делегатів. Західні експерти вже бачать новий поворот до довічної диктатури в стилі відсталих держав на кшталт Зімбабве чи Росії. Але скидається на те, що в Китаї досягнуто консенсусу еліти, – вважає експерт. Дехто пов’язує контроверсійне рішення з проблемами розвитку – економічний ріст сповільнюється, постають серйозні соціальні виклики. Тож, на думку багатьох, потрібна сильна рука. І вона, як видається, належатиме не відсталому ретрограду, а технократу».

Як зауважує Олійник, кілька років в окремих районах Китаю проходить апробацію система електронного стеження за всіма громадянами: «Від результатів має залежати соціальний статус і можливість претендувати на відповідну частку благ. Мета – зменшити злочинність і стимулювати до саморозвитку. Крім того, ніхто не скасовував важливу охоронну роль у східному суспільстві традиційних доносів на неблагонадійних. Така собі леґістська утопія у комп’ютерних шатах, суть якої апробовано ще 2 тисячі років тому».

Експерт переконаний: як би там не було, Китай входить у новий період. І позаяк це вже безумовно глобальний гравець, вплив від можливих змін у Піднебесній відчуватиме на собі весь світ.

Джерело:
https://infa.ua

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.27
JST 0.045
BTC 101903.37
ETH 3674.42
SBD 2.57