Лариса Ніцой: Руйнування міфів про Україну

in #ua5 years ago

Ну ви ж знаєте, так? Що Русь Орді данину не платила. А першодрукар Федоров – не першодрукар. Але все по порядку.

Відволічіться трішки. Розкажу вам цікаве. Занесла мене доля в Старокостянтинів, що на Хмельниччині. Я їжджу багато по Україні з мовними зустрічами, форумом «За українську мову», з мовними лекціями і часто маю бонус – екскурсії та історичні розповіді про місця, в яких буваю. Відкриваю для себе Україну. Божечки, скільки ж нам ще відкривати і відкривати СВОЄ. Скільки цікавих сторінок.

Організатори запросили на форум різних людей з різних партій і громадських організацій. Мене у Хмельницькому підібрали свободівці, що теж їхали на форум. Розмовляємо в дорозі. І так тішить, що не про ковбасу чи владу, а про знаковість тих місць. Заїжджаємо в Старокостянтинів. До форуму година. Проїжджаємо річку.

– Ой, що то за вежа старовинна за річкою? – кажу у вікно.

– А ви ще тут не були?

– Ні.

Круть кермом праворуч. Приємна реакція, могли ж і проїхати повз. Під’їжджаємо до фортеці. Поторкали двері. Зачинені. Мої попутчики, дякую їм, не здаються. Оббігали фортецю – знайшли екскурсовода. Ой, це така насолода слухати про оті всі наші таємниці. Так от.

Ось вам ще один факт руйнування міфу, що Русь платила Орді данину. Платило Ростово-Суздальське князівство, бо було улусом орди. А ми – ні. Пізніше, Московія (Ростово-Суздальське князівство), укравши нашу назву Русь, щоб стати єдіним з нами народом, накинуло нам свою історію. Переплели удавку.

Так от. На місці Старокостянтинова було колись на наших землях місто Кобудь. Воно покорилося орді і платило данину. Король Данило, дізнавшись про це, послав свого сина, королевича Лева з військом – і той покарав містян. Через деякий час Кобуть знову стало платити данину Орді. Тоді Король Данило знищив це місто. На цьому місці з часом утворилося село Колищенці. Колищенці з навколишніми землями викупив український князь Костянтин Острозький і збудував місто Костянтинів.

Але з часом його прийшлося перейменувати в Старокостянтинів, бо траплялися казуси. У нас було ще одне місто Костянтинів. Коли терміново направляли військо на підмогу виручати місто від ворогів, то бувало (за відсутності інтернету і сучасного комунікування), ставалася помила і військо прибувало не в той Костянтинів, тому Костянтинів, той, що Костянтина Острозького перейменували в Старокостянтинів.

Тепер міф про першодрукаря Івана Фьодорова з Москви і, до речі, про його шкоду. Бо ми про досягнення знаємо, Буквар і Біблію надрукував. А от, стверджують науковці, і шкоду він зробив. Разом з Костянтином, до речі.

– О, починається, – скажете ви, – не ганьте нашого князя.

– Не ганю, але треба знати і розуміти всі процеси, які тоді відбувалися, не однобоко, щоб у майбутньому їх не повторювати. Бо власне ж для чого ми вчимо історію? Щоб не повторювати помилки.

Так от. Московита Івана Фьодорова, той що друкар, Московська церква постановляє вбити як мага і чародєя, бо він, бачте, диявольським способом вигадав друкувати книги. Всі ж знають, що книги пишуться від руки, а тут Фьодоров узяв і придумав, як надрукувати, шаман. Коротше, московити переслідують Фьодорова і він втікає з Московії до України. Чому сюди? Україна на той час мала (увага!) 24 друкарні. От вам і першодрукар. Ну для Московії так і є, першодрукар, але не для нас. От вам ще одна накинута нам історична хибна теза. Так от, Фьодоров тікає і його приютить у себе Костянтин Острозький. А Костянтин Острозький має друкарню. І от у Старокостянтинові в кабінеті, який, до речі, зберігся, реставрований, можна в ньому посидіти в кріселку і перейнятися духом епохи, в кабінеті обговорювалися плани князя і друкаря Фьодорова друкувати книги.

І от тепер про шкоду. Острозький, грамотний, розумний чоловік знав багато мов, це, звісно добре, але розмовляючи багатьма мовами, він чомусь не цінував свою, не надавав їй значення і це зіграє злий жарт у майбутньому. Фьодоров знав церковно-слов’янську. Ну воно й не дивно, він приїхав з Московії, то й розмовляв своєю, московитською. Точно як сьогодні, притулок з Московії в Україні знаходять кисельови, шустери, ганапольські – і, звісно ж, розмовляють своєю мовою, московитською. Так само й тоді. Фьодоров знайшов притулок в Україні і розмовляв своєю мовою і цю мову знав Костянин.

Для України церковнослов’янська мова була мертва. Вона не прижилася. У вжитку українці всюди, крім церкви, використовували свою рідну мову, руську(українську). Ви ж пам’ятаєте: руська мова – це наша мова, українська, бо ми були Русь. Ми – русини. Наша мова – руська, тепер називаємо її українська, бо московити-злодіяки нашу назву вкрали. Ми на той час були в складі Литовського князівства і офіційною мовою Литовського князівства була наша руська (українська) мова. Лише в церкві була мертва мова церковно-слов’янська. Її ніхто не розумів і на часі була Біблія руською (загальновживаною) мовою, а тут друкарство розвивається і всі чекали друковану, свою, для широкого загалу.

Острозький з Фьодоровим друкують довгоочікувану Острозьку Біблію – повне видання всіх книг Святого письма, але не мовою України, а мовою Фьодорова, церковно-слов’янською. Фьодоров нашої мови не знав, а для Острозького наша мова була не важлива.

Історія в подальшому складеться так, що Московські царі знищать усе попередньо друковане українською, усі писемні і друковані пам’ятки. А ці – лишаться. І це створить ілюзію, що в України і Росії була одна мова, спільна. І за царською версією, це з українцями щось станеться, і вони заговорять на недомові, малороській. А раніше, мовляв, мова в московитів і русинів була спільна. Он, Буквар і Біблія Фьодорова, то ж ваша, українці, пам’ятка? Вони не українською надруковані.

Дослідники, мовознавці, Василь Німчук, Ірина Фаріон стверджують, що тоді в 16 столітті та Біблія церковно-слов’янською мовою відкинула нашу мову у розвитку років на 200 назад.

…2018 рік. Є очевидці, що в замку живе привид. Різні люди, які бачили привида в різний час надають однаковий опис. Це чоловік у довгому чорному вбранні з шапкою на голові. Він не робить шкоди, просто блукає і не має спокою. Я знаю, що він хоче сказати. Він, видатний український князь, високоосвічений і багатомовний, але нехтував своєю мовою, хоче покаятися в тій помилці. Він хоче донести нам, українцям, щоб ми не чіплялися за чуже, а берегли своє, українське. І будували українську Україну українською мовою.

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Sort:  

YOU JUST GOT UPVOTED

Congratulations,
you just received a 11.76% upvote from @steemhq - Community Bot!

Wanna join and receive free upvotes yourself?
Vote for steemhq.witness on Steemit or directly on SteemConnect and join the Community Witness.

This service was brought to you by SteemHQ.com

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 69471.12
ETH 3758.35
USDT 1.00
SBD 3.83