Dlaczego odzyskwianie danych z USZKODZONYCH kart pamięci jest takie drogie?

in #odzyskiwanie7 years ago (edited)

Witam Serdecznie

  

      Skrobię ten artykulik dla Państwa (który już jest na kilku grupach na FB gdyż go tam umieściłem) aby naświetlić Państwu jak przebiega  proces ANALIZY pod kątem możliwości odzyskania danych z uszkodzonej  karty pamięci - karty która nie jest w żaden sposób wykrywalna w czytniku, aparacie, komputerze... a zdjęcia na niej są bardzo bardzo bardzo bardzo bardzo ważne (jak podaje się cenę usługi odzyskania danych  to z bardzo bardzo bardzo .... ważnych szybko zamienia się na mało  ważne :D niekiedy )




        Ale wytłumaczę dlaczego to tyle kosztuje - opiszę przebieg procesu działań nad jedną kartą :-) z którą miałem do czynienia.  Karta SD 64GB marki Sony... Niewykrywalna, żadne programy programiki z  netu jej nie wychwytują... Klient stwierdził że jednak odda ją do laboratorium na analizę czy da się odzyskać dane... Są przypadki (90%) z których daje się odzyskać dane ale pozostaje też 10% przypadków  tak uszkodzonych że nie ma obecnie na świecie technologii która by umożliwiła odzysk tych danych więc analiza kończy się wynikiem  NEGATYWNYM. 

       

 Karta pamięci (KAŻDA) składa się z podstawowych elementów.
 



- Podstawy z drobnicą typu kondensatorki itp...
- Sercem czyli kontroler zarządzania dostępem do pamięci karty
- Mózgiem czyli układem/układami pamięci gdzie zapisywane są za pomocą kontrolera dane.  

        Gdy taki kontroler padnie to nie ma dostępu do danych - drzwi zamknięte  - koniec - kaput - finito... Można polecać 10tki super hiper darmowych i nie darmowych programów ogólnodostępnych w internecie a i tak danych  nie odzyskacie... Tutaj trzeba zrobić wejście od "bocznej" strony  czyli wlutować się przez tzw. PINY techniczne (nie wszystkie karty takie coś posiadają albo mają to dobrze ukryte) do układu pamięci pomijając kontroler lub odlutować układy pamięci z podstawy odseparowując tym samym kontroler. 




           Po  wlutowaniu się do układu pamięci lub umiejscowieniu układu pamięci do  czytnika specjalnego - sprawdza się czy układ pamięci wykrywa się ze  swoim nadanym przez producenta ID i wykrywana jest jego cała  pojemność... Jeśli tak to jest już połowiczny sukces gdyż teraz można za  pomocą specjalnego oprogramowania dołączonego do drogiego czytnika  który co roku musi mieć wykupywany drogi support techniczny dla nowych  układów pamięci i kontrolerów aby odczytać DO PLIKU SUROWĄ nie  przefiltrowaną zawartość zapisaną w układzie pamięci. 

           Czyli Dane  użytkownika + śmieci + ECC (Error Correction Code) + Strefę serwisową...  Po odczytaniu tej surowej zawartości JESZCZE nie odzyskaliśmy danych...  Teraz trzeba "oszukać" w pewnym sensie odczytaną zawartość układu  pamięci i stworzyć wirtualne środowisko czyli zaimplementować algorytmy  uszkodzonego kontrolera aby surowa zawartość była możliwa do złożenia w  taki sposób aby wydobyć dane zapisane w niej. jak surowa zawartość  przyjmie algorytmy i złożenie będzie dobre (a kilkanaście razy trzeba  próbować) to analiza zakończy się pozytywnie i można odzyskać dane. 


         Jest  to praca niekiedy szybka łatwa i przyjemna a niekiedy praca które  spędza sen z powiek... Niestety tak to wygląda. Raz miałem kartę 64GB  nad którą pracowałem bity miesiąc aby wydobyć z niej dane i kosztowało  to klienta 3600zł brutto. Takie są realia... Są ludzie zajmujący  się odzyskiwaniem danych którzy wkładają w to serce i posiadają ku temu  potrzebny sprzęt, wiedzę, doświadczenie nabyte podczas szkoleń które  kosztują grubą kasę wraz ze sprzętem wspomagającym odzysk... A są ludzie  którzy mówią sobie: "po-odzyskuje dane, uda się to się uda, nie uda się to nie mój problem" Dlaczego odzyskiwanie danych jest drogie?
- sprzęt wspomagający odzysk danych jest drogi
- co roku musi być aktualizowany za ok 10-20 tyś złoty
- co chwilę wychodzą nowe nośniki danych z nowymi układami pamięci i  producenci sprzętu wspomagającego odzysk danych aktualizują ten sprzęt  kupując te nowe nośniki i badając je za pomocą Inżynierii wstecznej...
- branża odzyskiwania danych jest branżą niszową
- wiele osób nie robi kopii zapasowych swoich danych
-itp... 

Z czasem będę zamieszczał więcej artykułów z mojej codziennej pracy - mam nadzieję że przypadną artykuły do gustu.


Pozdrawiam


Sort:  

Od razu mam pytanie.

Jeśli przykładowo mam kartę 8gb i zapisuje na niej zdjęcia. Następnie je kasuje i wygrywam 8 gb film który tez kasuje. Jest jakaś możliwość odzyskania zdjęć? Czy dane odzyskać można tylko te które zostały nie nadpisane po usunięciu? Pamiętam że używałem kiedyś programy typu easy recovery i to działało, ale tylko na te zdjęcia nie nadpisane.

Nadpisanych danych nie da się odzyskać

W pamięciach magnetycznych podobno jest cień szansy... ale Flash jest półprzewodnikowy więc po nadpisaniu nie da się

Wreszcie jakieś specjalistyczne treści. Więcej :D

Ciekawy artykuł opisujący prace przy odzyskiwaniu danych. Tylko tytuł bym zmienił na: "dlaczego odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty jest drogie" ;) pozdrawiam

Mówisz masz :-)

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.13
JST 0.030
BTC 58971.18
ETH 3225.83
USDT 1.00
SBD 2.29