Dobře už bylo?

in #cesky8 years ago

Jasně, že jsem začal psát komentář pod článek @khjk ... Ale když už jsem měl přes stránku, tak jsem se rozhodl udělat z toho taky regulérní článek.

@khjk vyslovuje hypotézu, že dnešní (pracovní) vypětí je vyšší než v minulosti, a tak je správné, abychom pracovali po kratší pracovní dobu. Konkrétně čtyři dny v týdnu. Nesouhlasím s uvedeným. Což ale neznamená, že bych jeho závěrům nerozuměl.

Předně pětidenní pracovní týden se v současnosti týká jen menšiny práceschopné populace naší planety. Vysvětlete negramotnému osmiletému chlapci, který maká v bangladéšské chemičce, co to je weekend. Nebo co je to volný čas. On je asi rád, že může nějakých 12 - 16 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce, makat ve zdraví ničícím prostředí. Umožní mu to umřít až ve dvaceti, zatímco bez té práce by chcípl hned.

Neděle je výsadou křesťanů, sobota židů. Weekend je důsledkem blahobytu naší západní civilizace v posledních asi 50 letech.

Jen zmíním práci v zemědělství. Když se telí kráva, tak je jedno, že je weekend. (Zážitek z dětsvtí. Když mi bylo osm, babička mě vzbudila ve tři v noci. Kráva se zrovna opravdu telila. A vyhřezla jí při tom děloha. To se kravám občas stává... A rodina usoudila, že já mám ideálně malé ručičky, abych jí tam tu dělohu nacpal zpátky. Nacpal jsem.) Kráva taky musí dostat nažrat a být podojena. A těch prací v zemělství je...

Totéž třeba Pygmej (Křovák) v Kalahari. Že má horečku? Nebo zlomenou ruku? Chceš chcípnout hlady? Hurá na slona! (Oni používali otrávené šipky. Stačilo se do slona kamkoliv trefit a asi tři dny ho sledovat. No, dneska mají kalašnikovy. Pokrok nezastavíš. Ale správci rezervací taky mají kalašnikovy...)

Čímž se dostávám k minulosti. Dřív se všichni na planetě živili lovem a sběrem, později zemědělstvím. Stanovme si předpoklad, že čím se žije lépe, tím se žije déle. Za Velké Moravy se muži dožívali průměrně 32 let, ženy 29. Ženy umíraly při porodech, muži ve válkách.

Takže bych považoval za potvrzené, že dřív se žilo trochu drsněji. Ale co ten pracovní stres? Čelili byste raději rozlícenému šéfovi, nebo třeba jeskynnímu medvědovi, praturovi, mamutovi, pouštnímu lvu, zavilému nepříteli... ?

Jistě, povolání od povolání. Třeba kat, nebo žoldák. Já nevím, kolik jste kdo v životě zabili lidí. Já se přiznám, že jsem měl problém podřezat i ovci. (Otec si účelově zapomněl brýle, abych se to musel naučit.) Ale podříznout člověka bude asi snazší... Nemá na krku vlnu. Ale třeba je vedoucí letového provozu vystresovaný víc.

Truchlení. Královna Anna, co se po ní v Praze jmenuje Belvedér, umřela při 16.porodu. Přitom přežila asi polovinu svých dětí. Karlu IV. umřelo, nemám chuť to počítat, x dětí. Hořce plakal a rval si vlasy a naříkal pro každé z nich. Byl to stejný člověk jako my. Kolik Vám umřelo dětí? V náručí, na neznámou chorobu? Jak moc to pro Vás bylo stresující?

Kolik jste kdo prožili válek? Kdo všechno z Vašeho příbuzenstva padl na frontě, při bombardování, nebo umřel hlady při blokádě? Kolik lidí Vám před očima zabila vraždící soldateska? Znáte ten pocit schovávat se v lese a ani nedutat, aby Vás nenašli? Čert vem majetek!

Práce. Pominu otroky. Ať už ve starověku, nebo na amerických plantážích, nebo v německých či komunistických koncentrácích. Myslíte, že středověký sedlák makal míň než dnešní ostraha supermarketu, nebo ministr financí či později předseda vlády?

A průmysl. Těch 16 hodin v muniční továrně za 2.světové války, kterou tam ženy trávily, ne v Německu, ale v Británii, to byla Havaj? Těch pracovních úrazů, neplodnosti vinou manipulace s chemikáliemi... Samozřejmě, že to bylo násobně lepší než počátkem 19.století.

Začínám se rozohňovat. Piju ženě rum na vaření... Když píšu o těhle věcech, mám to za potřebí. Mám celkem rozvinutou fantazii a hodně faktických vědomostí. A taky jsem dost soucitný člověk...

Kdo je dnes víc stresovaný? Bezdomovec, který neví, co si dá k večeří, jestli vůbec něco, a kde složí na noc hlavu (Nemlvím třeba o českých bezdomovcích, ale o pár milionech brazilských dětí.) Nebo manager firmy s 5000 zaměstnanci? Manager si může vybrat. Dítě ulice ne.

Tak v nejlepším přestat. Prostě myslím, že se máme dnes a tady jako prasata v žitě. Ne úplně každý. Někdo vlastní vinou, někdo řízením osudu, je celkem v... (Vymazal jsem to. Tohle slovo byste ode mne nečekali.)

Jo a ten čtyřdenní pracovní týden... Myslím, že se ho dožiju. Ne kvůli tomu, že by lidi dnes podávalali vyšší výkony, ale protože práci nám, vezmou roboti.

Tak dobrou noc a @cleverbot s Vámi... (Dělám si srandu. Víte, že jsem křesťan.)

P.S.: O té manželské nevěře taky ztratím pár slov...

Sort:  

ava getup.png

You got a 2.13% upvote from @getup


Want to promote your posts too? Send at least 0.010 STEEM DOLLAR or STEEM (max 0.055) to @getup with the post link as the memo and receive a upvote! More profits? Delegate some SteemPower to @getup - Daily Reward (STEEM DOLLAR)
1 SP, 5 SP, 10 SP, 100 SP, 500 SP, custom amount

► ► For Resteem to over 2000 follower + Upvote from @getup ◄ ◄
send 0.056 SBD with the post link as the memo.



U5ds6MjTfaESpQgTn2mRPWnvno7KYVF.gif

No you didn't, but I would like you to tell me the meaning and origin of it.

No, o té nevěře opatrně. Pamatuj, že tě Steemit dostal do podezření :))

Moje ženuška na Steemitu není a nebude. A navíc jsem opravdu věrný. (Vzpomněl jsem si na film "Všichni dobří rodáci". "Vaše velebnosti! Myšlenkou, to jo. To jsem zhřešil. Žádostí, to teda nakonec taky... Ale skutkem, skutkem to teda... No to teda taky, že jo...")

Loading...

Piju ženě rum na vaření...:D to som robieval tiez, ale mamine a babke, ked som bol mensi :D

A ta vsuvka o krave - neviem co presne je deloha..a asi to ani radsej nebudem googlit :)

Tak to bylo hustý...

každý sa ženieme za peniazmi ,niekedy platilo pravidlo milión hodín milión korún ☺, no ja robím v stavebníctve a niekedy som robil v čechách v kuse 38 dni sobota nedeľa, no teraz som doma a robím max.5 pracovných dní a aspoň výkend som s rodinou nestojí to za tie prachy -
viem to z vlastnej skúsenosti, a odrodil som pár kráv viem čo to je keď sama nemôže vytlačiť a musíte jej pomôcť aj s povrazmi a mechanizmami ale to radšej nebudem opisovať nebol to vždy pekný pohľad,pekný večer kamarát

Coin Marketplace

STEEM 0.04
TRX 0.32
JST 0.076
BTC 64149.04
ETH 1680.47
USDT 1.00
SBD 0.41